Bursa’nın Şifa Merkezi Oylat

Son yıllarda artan ziyaretçi sayısı ile adeta şifa dağıtan Oylat Kaplıcaları, Bursa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.

Bursa’nın Şifa Merkezi Oylat

Son yıllarda artan ziyaretçi sayısı ile adeta şifa dağıtan Oylat Kaplıcaları, Bursa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Körfez ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin akınına uğrayan merkez, yılda 350 Bin’den fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Bursa’nın ve İnegöl Turizminin temel taşını oluşturan Oylat kaplıca suları, özellikle banyo cilt ve kürleri konusunda dünyaca kabul edilen özelliklere sahip. İklimi, yörenin güzelliği ve suların bolluğu bu kaplıcanın sıhhi ve turistik değerini her geçen gün arttırıyor. Sıcaklığı 40,5 dereceyi bulan suyun Kısırlık, Romatizma, İdrar yolları ve Çocuk felci gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Oylat’taki sıcak suyun en önemli sırrı ise doğadan gelen sıcaklığını muhafaza etmesinde saklı.

“24 SAAT ŞİFALI SU”

Toplamda 840 metrelik rakımda ve Uludağ’ın eteğinde bulunan Oylat’ın, yerli ve yabancı turistlerin sağlık bulduğu bir kaplıca haline geldi.  En büyük özelliği içilebilir kalitede olması  olan Oylat kaplıca suları, kaynağından çıktığı gibi hiçbir karışıma tabi tutulmuyor. Oylata gelen misafirler, özel hamamlarında ve havuzlarında, 24 saat boyunca şifalı suyu kullanabiliyor. Oylat kaplıca suları, başta romatizma olmak üzere eklem ağrıları, cilt, kadın hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geliyor. İçme kürü olarak kullanıldığında böbrek taşı ve mide rahatsızlıklarına çözüm sağlıyor.

MAĞARASI İLE BÜYÜLÜYOR

Bursa ve İnegöl turizminin diğer önemli parçası ise yine hemen Oylat Kaplıcaları’nın 2 kilometre altında bulunan Oylat Mağarası oldu. Bu mağara 720 metre uzunluğu ile Türkiye'nin 2’nci büyük mağarası olma özelliğini taşıyor. Mağarada bol miktarda sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları bulunuyor. Kaplıcaya gelen yerli ve yabancı turistler Oylat mağarasını da görmeden dönmüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER