Fırat Nehri'ne siyanür bulaştı iddiası. Taraflar ne diyor?

Sosyal medyada birkaç gündür sıkça konuşulan Fırat Nehri'ne siyanür döküldü iddiaları sonrası ilgili makamlardan açıklama geldi.

Fırat Nehri'ne siyanür bulaştı iddiası. Taraflar ne diyor?

HABER MERKEZİ / SAYFA16

Erzincan'da Fırat Nehri ve üzerindeki İliç Barajı'na siyanür bulaştığı iddiaları sonrası Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan Valiliği ve Anagold Madencilik'ten açıklamalar geldi. Pek çok farklı iddianın gündeme atıldığı konuyla ilgili taraflardan açıklamalar geldi.

Valilik nehre karışmadığını söyledi

Valiliği'nden yapılan açıklamada, 21 Haziran günü boru hatlarında yaşanan arıza nedeniyle siyanür içeren 20 metreküp solüsyonun nehre değil toprağa sızdığı aktarıldı. Erzincan Valiliği şu açıklamayı yaptı:

“İlimiz, İliç İlçesi, Çöpler köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen kompleks madeni işletmesinde, 21.06.2022 tarihinde gece saatlerinde Yığın Liç sahasına siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 m3 solüsyonunun aktığı, Solüsyonla kontamine olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize edildiği, Kontamine toprağın iş makinaları vasıtasıyla temizlenerek liç sahasına taşınması ile ilgili olarak;

İliç ilçesinde incelemelerde bulunan bazı siyasilerimizin sosyal medya hesaplarında olay ile ilgili

‘’…#Erzincan #İliç'teki madenden sızan 20 ton siyanürün Fırat Nehri'ne karıştığı Jandarma tutanaklarına geçmiş!...’’ şeklinde paylaşımda bulunulduğu görülmüştür.

1 - TUTANAKLARDA PAYLAŞIMDAKİ ŞEKLİYLE BİR İFADENİN OLMADIĞI,

2 - FIRAT NEHRİ’NE KARIŞTIĞI İDDİASININ İSE TUTANAKTA HİÇ GEÇMEDİĞİ anlaşılmış olup,

Dolayısıyla konunun Jandarma tutanağı ile belirlendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.”

Maden firması ne dedi?

İddiaların odağındaki şirket olan Anagold Madencilik ise, döküntünün içerisindeki toplam siyanür miktarının 8 kg olduğunu ve hızlıca temizlendiği ifadelerini kullandı. Açıklama şöyle:

“21 Haziran 2022 maden operasyon sahasında seyreltilmiş siyanür içeren bir solüsyon döküntüsü meydana gelmiştir. Döküntü hızlı bir şekilde temizlenmiş ve olay derhal T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bildirilmiştir. Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kilogramdır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri’ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır.”

Bakanlık'tan 16 milyonluk ceza

Maden firmasına ciddi bir ceza kesen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da şu açıklamalarda bulundu:

“Erzincan'ın İliç ilçesinin Çöpler köyünde 21.06.2022 tarihinde bir altın madeni işletmesinin Yığın Liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği’ne bağlı Çevre Denetim Ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edildi. Yapılan incelemede; boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak eğimli arazide aktığı, mevsim itibarı ile alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Ancak söz konusu tespitin analiz raporları ile da teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler yapılmak üzere numuneler alındı. Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş malzeme toprak yüzeyden sıyırılarak güvenli alana taşındı. Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN ÜST SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanırken, ayrıca söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.”

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2022, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER