Turizmcilerden erken rezervasyon çağrısı

Pandemi ve sonrasındaki Rusya- Ukrayna Savaşı nedeniyle girdi maliyetlerinde yaşanan büyük artışlar, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de fiyatların yükselmesine neden olurken, sektör temsilcileri tatil yapmak isteyenlere erken rezervasyon çağrısında bulundu.

Turizmcilerden erken rezervasyon çağrısı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Burkon Turizm Genel Müdürü Hasan Eker, erken rezervasyonla uygun fiyatlı tatil seçeneklerinin değerlendirilebileceğini kaydetti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Burkon Turizm Genel Müdürü Hasan Eker, dünyayı etkileyen ekonomik türbülans nedeniyle turizm sektöründe de ciddi maliyet artışlarının meydana geldiğini belirtti.

Sektörde personel giderlerinde yüzde 50, enerjide yüzde 200, gıdada da yüzde 200’e yakın artışlar yaşandığını, bunun da doğal olarak fiyatları artırdığını dile getiren Hasan Eker, “Otelciler, mecburen bu artışları fiyatlara yansıtmak sorunda kaldı. Geçen yıla göre fiyatlar yüzde 50 ila 100 arasında, ortalamada da yüzde 70 oranında arttı. Örnek vermek gerekirse; Antalya bölgesinde ortalama 5 yıldızlı bir otelde herşey dahil double odada kişibaşı konaklama geçen yıl 1.500 TL iken, bu fiyat 2.500 - 3.000 TL’ye kadar çıktı” dedi.

Eker, fiyat artışları nedeniyle turist profilinin değiştiğine dikkat çekti. Yükselen fiyatların yerli turist sayısını düşürdüğüne işaret eden Eker, “Şu anda Ege ve Antalya tatil bölgelerini baz aldığımızda turistlerin yüzde 65’inin yabancı, yüzde 35’inin yerli olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bu yıl Avrupa’dan gelen turist saysında artış olduğunu, Rusya- Ukrayna pazarından doğan boşluğun özellikle İngilizler tarafından doldurulduğunu söyleyen Eker, yerli turistler için erken rezervasyon imkanlarının bulunduğunu ifade etti.

“Kurban Bayramı turlarında yüzde 70 oranında doluluk var, gün geçtikçe doluluk oranı artıyor” diyen Hasan Eker, fiyatların gün geçtikçe bir miktar daha artabileceğini belrterek, “Turizmde erken rezervasyon yoluyla uygun fiyatlı tatil seçenekleri her dönem mevcut.  Kurban Bayramı için de hala uygun fiyatlı rezervasyonlar yapılabilir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER