Kısıtlama kaç gün olacak Okullar ne zaman açılacak: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Video konferans yöntemiyle toplanan kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan 81 ilin tamamında 4 gün kısıtlama olacağını duyurdu.

Kısıtlama kaç gün olacak Okullar ne zaman açılacak: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Salgın nedeniyle 8'nci kez video konferans yöntemiyle toplanan kabine önemli kararlar aldı. Alınan kararları toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 

İslam aleminin Kandilini kutlayarak ve Dünya genelinde Müslümanlara zulüm yapanlara lanet okuyarak sözlerine başlayan Erdoğan yaptığı açıklamalarda, "Ülkesine halkına hizmet etmek için koşturan kamu görevlilerine saldıran zihniyeti asla unutmayacağız. Terör örgütleyile ittifak yapan ve ülke dışında ülkesini karalayanların sonu gelecek. Millet cevabını verecek. Diğer yandan salgınla mücadelemiz her alanda en etkili şekilde sürüyor. Günlük hayatımızı tümüyle bitirip salgının geçmesini bekleyemeyiz. Öyleyse hayatımızı salgına göre ayarlayacağız. Bu yeni dönemi "kontroolü sosyal hayat" olarak tanımlıyoruz. Başakşehir'de yapımı tamamlanan hastanemizi Perşembe günü açıyoruz. Diğer yapımı tamalanmak üzere olan hastanelerimiz de yakın zamanda sırayla açılacak. Normalleşme takvimimizi adım adım ilerletiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz sokağa çıkma kısıtlamasına riayet eden tü,m vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çay hasadı konusunda da gerekenleri yapıyoruz. hasadın sıkıntısız gerçekleşmesini sağlıyacağız. Günlük hayatı kolaylaştırmak ve ekonomiyi canlandırmak için yeni adımlar atmaya devam edeceğiz.

"11,5 MİLYAR LİRA GERİ DÖNÜŞSÜZ DESTEK VERDİK"

Diğer yandan sosyal koruma kalkanı ile dar gelirli vatandaşlarımıza da kol kanat geriyoruz. Son iki ayda 10 Milyon vatandaşımıza 11,5 Milyar lira karşılıksız nakit desteği verdik. Ayrıca vatandaşlarımız düşük fazili kredilerden de faydalanmaya devam edecek. Normalleşme süreci ile ilgili rehberler hazırlandı ve ilgili iş yerlerine dağıtıldı. 

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

Arife günü ile başlayarak bayramın 3 günü de dahil 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Cumartesi günü 65 yaş üstü vatandaşlarımız belirlenen saatler arasınbda hava almaya çıkabilecek. Ayrıca 15 ilde seyahat kısıtlaması devam edecek. 

OKULLAR KAPANDI

Yarıda kalan eğitim öğretim yılı sonlandırıldı. Yeni eğitim öğretim yılı Eylül'de açılacak. 

Konuşmasının sonunda 19 Mayıs kutlaması yapan Erdoğan. Ülkenin tüm stadyumlarında yarın saat 19.19'da ışıklandırmaların olacağını ve İstiklal Marşının okunacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı  Erdoğan tüm vatandaşları İstiklal Marşına eşlik etmeye davet etti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 19:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan kenan özen
Ramazan kenan özen - 5 ay Önce

Kıraat haneler nezaman açılacak acaba

SIRADAKİ HABER

banner52

banner24