Tarih ve kültür kenti Bursa'da yarı yıl tatili bir başka

Osmanlı payitahtı Bursa, Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’ı, Dünyaca ünlü panorama müzesi, tarihi han ve çarşılarıyla birlikte 700 yıl öncesinden izler taşıyan kaplıcalarıyla yarıyıl tatilinde konuklarını bekliyor.

Tarih ve kültür kenti Bursa'da yarı yıl tatili bir başka

Türkiye’nin önemli kış ve kayak turizm merkezlerinden Uludağ’da sezon boyunca on binlerce kişiyi ağırlayan Bursa’ya gelenler, çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan kaplıcalardan yararlanabiliyor. Genellikle gündüzleri Uludağ’ı tercih edenler, akşamları kent merkezindeki kaplıcalara girerek günün yorgunluğunu atabiliyor ya da farklı mekanlarda Bursa’nın eşsiz lezzetlerinin tadına bakabiliyor. Tarihe merakı olanların yeni mekanı ise Panorama Fetih Müzesi. Bursa’nın Fethinin inanılmaz bir görsel şölen ile anlatıldığı müze yarıyıl tatilinde öğrencilerin ve ailelerin en uğrak adreslerinden biri olacak.

ULUDAĞ’DA KAYAK CUMALIKIZIK’TA KAHVALTI KEYFİ

Yaklaşık 7 bin yatak kapasitesiyle otel ve misafirhanelere ait 300 ile bin 980 metre arasında uzunluktaki 20 kayak pistine sahip olan Uludağ, önemli kış turizm merkezlerinden biri konumunda bulunuyor. Yılbaşı ve sömestir tatillerinde büyük rağbet gören Uludağ’a gelen tatilciler, kayağın yanı sıra snowboard, kızak ve kar motoruyla karın tadını çıkarıyor.

Kent merkezinden karayoluyla yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Uludağ’a 9 kilometrelik hatta sahip teleferikle de alternatif ulaşım sağlanabiliyor. Teleferikle ulaşımı tercih edenler, kartpostallık kar manzaraları eşliğinde zirveye çıkma imkanına sahip oluyor.

Bunların yanında Bursa’ya gelenler, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne alınan, 700 yıllık Osmanlı sivil mimarisini bozulmadan günümüze taşıyan Cumalıkızık ile “Küçük Venedik” olarak nitelendirilen Gölyazı’yı ziyaret edebiliyor. Turistler Cumalıkızık’ta, Misi’de ekmeklerini sobada kızartıp, doğal ve yöresel lezzetler eşliğinde mükellef bir köy kahvaltısı yapabiliyor.

ALIŞVERİŞİN GÖZDESİ KAPALIÇARŞI

Osmanlı’nın ilk çarşılarından, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alt bileşen olarak Hanlar Bölgesi’ndeki Bursa Kapalı Çarşı, 7 asırlık tarihiyle kentin en hareketli ticaret merkezi konumunda bulunuyor. Kaynaklara göre, 1399 yılında yapılan Ulu Cami gibi birçok tarihi cami ile Emir Sultan, Üftade, Molla Fenari gibi birçok evliyanın türbesinin bulunduğu Bursa, inanç turizmindeki potansiyeliyle de kente gelen turistlerin dikkatini çekiyor.

Bursa’ya gelen tatilciler, zeytiniyle ünlü tarihi yerleşim olan Tirilye ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan İznik’te de tarih ve kültür açısından aradıklarından fazlasını bulabiliyor.

İskender kebap, pideli köfte, tahinli pide, süt helvası, İnegöl köftesi, cantık gibi bölgeye özgü yemeklerden yiyen tatilciler, Bursa ipeği, havlusu, İznik çinisi, Kemalpaşa tatlısı, zeytin ve zeytinyağı, kestane şekeri, ahududu reçeli gibi ürünlerden hediyelik alabiliyor.

Tarihi kaynaklarda, Bursa’daki termal tedavinin Osmanlı’dan çok önce Romalılar döneminde yapıldığı, Romalıların uzun süre savaşan ve yaralanan askerlerini Bursa’nın termal sularında dinlendirdikleri, onları rehabilite ederken bu suları kullandıkları geçiyor. Çekirge semtindeki termal sular da “Kraliçe Theodora Kaplıcaları” diye anılıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner7