Haziran ayı için geçerli: İşte yeni normal dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kademeli yeni normalleşme koşullarını açıkladı. Buna göre Pazar günleri hariç 6 gün boyunca gece 22:00 ile sabah 05:00 arası sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Haziran ayı için geçerli: İşte yeni normal dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası yeni kademe normalleşme dönemine ilişkin açıklamalar yaptı. Buna sadece Pazar günü gün boyu sokağa çıkma ksıtlaması uygulanacak. Haftaiçi ve Cumartesi günleri gece 22.00'da başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sabah 05.00'te sona erecek. Cumartesi günü saat 22.00'de başlayacak olan kısıtlama ise Pazartesi günü sabah 05.00'te bitecek. 

Kafeterya, restoran, lokanta, pastane, spor salonu gibi birçok işletme Hafta içi ve Cumartesi günü sabah 07:00 den aksam 21:00 e kadar açık olacak. Açık olunan mesai saatlerinde belirlenen mesafe maske ve hijyen koşullarına uyulacak şekilde çalışılacak. Hafta içi ve Cumartesi günü akşam 21.00'den sonra ise 24.00'a kadar paket servis yapılabilecek. 

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

Yüksek Yüksek Öğretim Akademik Yılına ilişkin de açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Üniversitelerin 13 Eylül'de açılacağını söyledi. İlk ve ortaöğretim ile ilgili yüz yüze eğitimin yapışıp yapılmayacağına ilişkin açıklamanın ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması bekleniyor. 

Açıklanan tüm bu uygulamaların 1 Haziran ile 30 Haziran tarihleri arasında geçerli olacağı, bu süre zarfında vefat ve vaka sayılarına göre Temmuz ayı için farklı bir uygulamanın hayata geçirelebileceği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER