Zatürre yaşlıları ve çocukları tehdit ediyor

GÖĞÜS HASTALIKLARI UZM. DR. SALİH BİLGİN, ZATÜRREYE YAKALANAN HER 100 KİŞİDEN 5’İ HAYATINI KAYBETTİĞİNİ İFADE EDEREK, “ZATÜRRE, BÖBREK, ŞEKER, KALP VEYA AKCİĞER HASTALIĞI GİBİ KRONİK BİR SAĞLIK SORUNUNA SAHİP OLANLARDA, SİGARA KULLANANLARDA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BASKILAYAN BİR HASTALIK VEYA İLAÇ KULLANIMI VARLIĞINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR” DEDİ.

Zatürre yaşlıları ve çocukları tehdit ediyor

Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Salih Bilgin, zatürreye yakalanan her 100 kişiden 5’i hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Zatürre, böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik bir sağlık sorununa sahip olanlarda, sigara kullananlarda ve bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı varlığında daha sık görülüyor” dedi.

Akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla ortaya çıkan zatürre, bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı meydana geliyor. Akciğerlerdeki hava almamıza yarayan ‘alveol’ denilen keseciklere kadar ulaşan mikroplar, burada iltihaba yol açıyor. Uzmanlar zatürreye karşı özellikle çocukları, 65 yaş üstü kişileri ve kronik hastalığı olanları uyarıyor. Medicana Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin Zatürre konusunda bilgi verdi. Zatürrenin hızlı ve kolay bir şekilde yayılan bulaşıcı bir rahatsızlık olduğunun bilindiğini söyleyen Dr. Salih Bilgin, “Zatürreye yakalanan her 100 kişiden 5’i hayatını kaybederken; Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre de, dünyada her yıl 100 kişiden 2’si zatürreye yakalanıyor. Akciğer dokularının iltihaplanması olarak bilinen zatürre, öksürük, balgam, göğüs ağrısı, yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetleriyle kendini ele veriyor. Kimi zaman ise sadece ateş veya öksürük başlangıç şikayetleri olabiliyor. Bazı kişilerde ise akciğerle ilgili şikayetlerden çok, baş ağrısı, ishal gibi akciğer dışı şikayetlerin ön planda olabiliyor. Yaşlı kişilerde belirgin bir şikayet olmadan da zatürre görülebiliyor. Kişinin zatürre geçirdiği genel durum bozukluğunun araştırılması sırasında da ortaya çıkabiliyor. Zatürre, özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik bir sağlık sorununa sahip olanlarda, sigara kullananlarda ve bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı varlığında daha sık görülüyor” diye konuştu.

Kimler zatürre aşısı yaptırmalı

Zatürrenin önlenmesinde öncelikle altta yatan kronik hastalıkların kontrol altına alınması, dengeli beslenme, hijyenik önlemler ile sigara ve alkol gibi alışkanlıkların kontrolünün önem taşıdığını belirterek, “Uzmanlar, risk altındaki kişilerin yıllık grip aşısı yaptırmalarını öneriyor. Pnömokok aşısının (zatürre aşısı) yapılabileceği kişiler ise 65 yaş ve üzeri olanlar, bağışıklık sistemi yetersiz olan dalağı alınmış kişiler, bazı kan hastalıkları, kronik böbrek hastalığı bulunanlar ve organ nakli yapılmış olanlar, AIDS taşıyıcısı erişkinler, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, alkolizm, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlardır” şeklide konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER