13 yaşındaki daha önce Bursa Belediyespor'a bağlı olan satranç oyuncusu Yağız Kaan Erdoğmuş, 'satranç tarihinin en iyi oyuncusu' olarak kabul edilen Norveçli büyükusta Magnus Carlsen'i 41.2 saniyede mat ederek büyük bir zafer kazandı.

12 yaşında büyükusta (GM) unvanını alarak tarihte bu başarıyı elde eden en genç dördüncü satranç oyuncusu olan Yağız Kaan Erdoğmuş, bu zaferle adını bir kez daha duyurdu. 13 yaşındaki milli satranç oyuncusu Erdoğmuş, katıldığı turnuvada beş dünya satranç, dört dünya hızlı satranç ve altı dünya blitz satranç şampiyonluğu bulunan 33 yaşındaki Magnus Carlsen ile karşılaştı ve rakibini sadece 41.2 saniyede mat etti.

Ferrero Türkiye'den, 'Depodaki 724 Ton Şekerimiz Çalındı' Davası! Ferrero Türkiye'den, 'Depodaki 724 Ton Şekerimiz Çalındı' Davası!

yagiz1.jpg

Yağız Kaan Erdoğmuş, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif sporcular arasındaki en genç GM unvanının sahibi olup, dünya satranç tarihinin en genç GM'leri listesinde ise dördüncü sırada yer alıyor. 12 yıl 9 ay 30 gün yaşında bu unvanı elde eden Erdoğmuş, Nisan ayındaki başarısıyla Türkiye'deki büyükusta sayısını 16'ya yükseltmişti.

Editör: Meryem TORUN