Akıllı telefonlar artık günlük yaşantımızın tamamen bir parçası haline geldi. Ancak 7'den 70'e herkesin sahip olduğu teknoloji harikası minik cihazlar ne yazık ki masum değil. Sunduğu kolaylıklarla vakit kazandırıp işlerimizi kolaylaştırsa da hem fiziksel hem de psikolojik etkileri göz ardı edilemeyecek kadar fazla ve etkili. 'Smartphone Pinky' de bu etkilerden biri. Akıllı telefonu en çok tuttuğunuz elinizdeki beşinci parmakta meydana gelen değişimin ardındaki ürküten gerçek için bakın işin uzmanı ne diyor.

Yamuk serçe parmak paniği Tüm dünyada görüldü, geri dönüşü yok

SERÇE PARMAĞI RESMEN YAMULTTU!

Telefon kullanmanın öncelikle görme sağlığı üzerinde pek çok sıkıntıya yol açabildiğini biliyoruz. Ancak artık kullanıcılar, akıllı telefon bağımlılığının bir deformasyona daha neden olduğunu fark etmeye başladı. Üstelik bu deformasyon gözle görülecek kadar büyük bir değişim.

Türkiye'nin En Zeki Şehirleri Belli Oldu: Bursa İlk 10'da! Türkiye'nin En Zeki Şehirleri Belli Oldu: Bursa İlk 10'da!

Özellikle son günlerde sosyal medya kullanıcıları telefonu en çok tuttukları ellerindeki serçe parmağın içe göçmüş, yamulmuş ve incelmiş hallerini paylaşarak endişe duyduklarını söylüyor. Çığ gibi büyüyen bu paylaşımlarda binlerce yamuk serçe parmak görebilmek mümkün. Hâl böyle olunca kimileri bu durumun olağan bir değişim olduğunu savunuyor kimileri de serçe parmağında zaman zamana ağrı hissediyor ve bu durumu ciddiye alarak telefondan uzaklaşmayı tercih ediyor.

Peki 'Smartphone Pinky' nedir? Cep telefonu kullanıcıları ne yapmalı? "Smartphone pinky aslında gayriresmi bir tanımlama" diyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Celaleddin Bildik sözlerine şöyle devam etti:

"Temel nedeni uzun süren ekran kullanımı yani cep telefonu kullanımıdır. Bu kullanım esnasında akıllı cihazın tutulduğu elin ağırlığa maruz kalması ve bu ağırlığın beşinci parmakla desteklemesi nedeniyle eklem kronik bir yüke maruz kalıyor."

Kaynak: Milliyet