Mashable’den Metin Aktaşoğlu’nun haberine göre, Apophis, 13 Nisan 2029'da Dünya'ya yakın bir mesafeden geçmeye doğru ilerliyor.

2004 yılında ilk keşfedildiğinde, 335 metre genişliğindeki bu nesne, gezegenimizi etkileyebilecek tehlikeli bir asteroit olarak belirlenmişti. Ancak daha sonraki gözlemler, henüz paniğe gerek olmadığını ve asteroitin en az bir yüzyıl daha Dünya'ya çarpma şansının olmadığını gösteriyordu. Cismin büyüklüğü ve bir gün gezegenimize çarpması durumunda vereceği hasar dikkate alındığında bu çok iyi bir haber. Umarız bu hiçbir zaman gerçekleşmez ancak bu büyüklükteki nesneler yaklaşık her 80 bin yılda bir Dünya'ya çarparak feci hasarlara ve küresel ölçekte kış etkisine neden olur.

Organ nakli olanların kişiliği de değişiyor Organ nakli olanların kişiliği de değişiyor

Apophis'in görüntüleri, asteroit 17 milyon kilometre uzaktayken Deep Space Network'ün California'daki Goldstone kompleksinde ve West Virginia'daki Green Bank Teleskobu'nda yer alan radyo antenleri tarafından yakalandı. Yaklaşan uçuşu sırasında bilim insanları, Dünya'nın çekim alanının Apophis'in yönelimi, bileşimi ve dönüşü üzerinde bir etkisi olup olmayacağını belirlemek için asteroidi araştırmak istiyor. Örneğin bu yakın geçiş asteroit depremleriyle sonuçlanabilir, cismin içerdiğindeki materyallerin dağılımını veya yüzeyinin görünümünü değiştirebilir. Bilim insanları 2029'daki karşılaşmadan önceki ve sonraki gözlemlerini karşılaştırarak bu muhtemel değişiklikleri kayıt altına almayı umuyor.

SpaceNews'ün haberine göre, Blue Origin ve ünlü startup Exploration Labs (ExLabs) gibi özel uzay şirketleri, beklenen geçişten önce Apophis ile buluşacak görevler için önerilerde bulundu. Avrupa Uzay Ajansı'nın Hollanda'daki bir merkezinde yakın zamanda yapılan bir çalıştay sırasında şirketler, Dünya için potansiyel risk oluşturabilecek asteroit ve diğer uzay kayaları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçladıkları görev konseptlerini ortaya koydular.

MASADA İKİ TEKLİF VAR

Blue Origin'in teklifi, Apophis'e yük taşımak için Blue Ring yörünge platformunun kullanılmasını içeriyordu. 2024 yılı sonunda piyasaya sürülmesi planlanan Blue Ring hem ticari hem de kamu müşterileri için uçtan uca hizmetler sunmak üzere tasarlandı ve 3 tona kadar ağırlığa sahip yükleri barındırabiliyor.

Blue Origin'in baş bilim insanı Steve Squyres, SpaceNews'a yaptığı açıklamada, yörüngesel platformun Apophis'e düşük maliyetli, düşük riskli görevler için araçlar veya konuşlandırılabilir uzay araçları teslim etmek için kullanılabileceğini söyledi. ExLabs ise daha önce NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) tarafından incelenen bir fikri masaya koydu. SpaceNews'a göre ExLabs, DROID (Distributed Radar Observations of Internal Distributions) olarak bilinen ve gök cisimlerinin içeriğini ve materyal dağılımlarını inceleyen sistemi kullanmayı önerdi. Buna göre Apophis'e adeta onun MR'ını çekecek iki uydu yerleştirmek için bir uzay aracı gönderilecek. Plana göre Mayıs 2028'de başlayacak olan görev çerçevesinde Şubat 2029'da Apophis'e varılacak.

Şubat ayının başlarında NASA, “2029'da Apophis asteroitinin Dünya'ya geçişi sırasında görevlerin yürütülmesine yönelik yenilikçi yaklaşımlar hakkında" özel sektörden fikir almak üzere bir çalıştaya ev sahipliği yapmıştı. NASA'nın daha önce OSIRIS-REx olarak bilinen uzay aracı, Apophis'i incelemek ve asteroitin Dünya ile yakın karşılaşmasından dolayı maruz kalacağı muhtemel değişiklikleri gözlemlemek için şimdiden yola çıktı. Utah çölüne Bennu asteroitinden örnekler bıraktıktan sonra, uzay aracı yeni bir görev için yeniden tasarlandı. OSIRIS-REx beş yıl içinde Apophis'e ulaşmak için Güneş'e yakın geçişler yapacak ve kütle çekimsel sapan etkisi için üç kez Dünya'nın çekim etkisinden faydalanacak. Uzay mühendisliğinde uzay araçlarının yakıt, zaman ve/veya giderden tasarruf yapmak amacıyla hız ve yönünün bir gezegenin veya başka bir astronomik aracın çekim etkisiyle değiştirilmesi kütle çekimsel sapan veya çekim etkili manevra olarak ifade ediliyor. Çekim etkisi, uzay araçlarının ivmelendirilmesi, hızlarının ve yönlerinin değiştirilmesi için kullanılabilir. Söz konusu etki, kütle çekimi uygulayan gök cisminin uzay aracını çekmesiyle sağlanır. Bu teknik, ilk olarak 1961'de üç cisim problemi üzerinde çalışan Michael Minovitch tarafından önerilmişti.

Aynı zamanda NASA'nın Apophis asteroidini incelemek için yeniden kullanılabilecek bir çift yedek uzay aracı daha mevcut. Hatırlanacağı üzere Janus misyonunun Ağustos 2022'de başlaması ve metal açısından zengin bir asteroidi keşfetmek üzere Psyche uzay aracıyla uzaya gitmesi planlanıyordu. Fakat talihsiz bir yazılım hatası, kalkışa iki ay kala Psyche'nin fırlatılışını geciktirdi ve böylece birlikte yolculuk fikri suya düşmüş oldu.

Editör: Meryem TORUN