Bireysel Emeklilik Sistemi'nin kapsamı genişliyor. Daha önceden çalışanlar ihtiyaçları doğrultusunda kendi istekleriyle çıkabiliyordu. BES'te başlayacak yeni dönemle artık buna gerek kalmayacak. Konut ve araba alırken veya evlenirken sözleşmeden çıkmadan fondan ihtiyaçlar karşılanabilecek.

BES'TE YENİ DÖNEMİN KOŞULLARI BELLİ OLDU

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kısmi ödeme koşulları belli oldu. Buna göre katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmadan, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikiminin yüzde 50'si kadarını kullanabilecek. Kısmi ödeme tutarı başvuru sonrasında gerçekleşecek. Devlet katkısının oranı ise ise talep durumuna göre değişecek.

AFET DURUMUNDA SÜRE ŞARTI YOK

Doğal afet ve eğitim durumunda kısmen ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı verilecek.Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Doğal afet durumunda ise kısmen ödeme için süre şartı aranmayacak.

ÖĞRENCİLER EĞİTİM MASRAFLARINDA KULLANABİLECEK

Öğrenciler, 4 yıl boyunca kendi hesabından kısmen ödeme alarak eğitim masraflarında kullanabilecekler. Kısmi ödemeden aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak faydalanılacak.

HER 5 YILDA BİR KISMİ ÖDEME YAPILACAK

Deprem Kampanyasında Bağış Şov Yapmışlardı. 29 Milyar Hala Yatırılmadı Deprem Kampanyasında Bağış Şov Yapmışlardı. 29 Milyar Hala Yatırılmadı

Kısmi ödemeden sözleşmeleri en az 5 yıl yürürlükte olan ve katkı payını ödemiş katılımcılar faydalanabilirken, her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanılabilecek. Öte yandan kısmen ödeme başvurusu yapanlar sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacak.