Twitter'a devlet müdahalesi! Reklam yasağı ve bant daraltması

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, temsilci yükümlülüğünü yerine getirmeyen Twitter'a reklam verilmesinin yasaklandığını ve bant genişliğinin daraltılabileceğini açıkladı.

Twitter'a devlet müdahalesi! Reklam yasağı ve bant daraltması
banner58

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Twitter'a, Türkiye'deki vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesini yasakladı.

Verilen süreye ve yapılan tüm görüşmelere rağmen yeni düzenleme uyarınca temsilci yükümlülüğünü yerine getirmeyen Twitter'a, Türkiye'de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından reklam verilmesinin yasaklandığını ifade eden Sayan, şunları söyledi:

"Yasak uyarınca Twitter’a yeni reklam verilemeyecek, bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak. Hakkında reklam yasağı uygulananlara verilen reklamların giderleri Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gider kabul edilmeyen ödemeler ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kabul edilmeyen indirimler arasında sayılacak. Üç ay içinde temsilci belirlemezse Twitter’ın bant genişliğinin daraltılması gündeme gelecek."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER