Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi, (UNCCD) açıkladığı raporda her yıl tahminen iki milyar ton kum ve tozun atmosfere girerek Asya ve Afrika'nın büyük bölümünde zarara yol açtığını, bunun da dünya ekonomisine önemli ölçüde zarar verdiğini belirtti.

Raporda dünyanın her yıl 1 milyon kilometrekare verimli arazinin kum ve toz fırtınaları yüzünden kaybedildiği bilgisi yer aldı.

Raporda yaşanan kum fırtınalarının en az dörtte birinin kontrolsüz madencilik ve tarımın da içinde bulunduğu insani faaliyetler sebebiyle meydana geldiği ifade edildi. Rapor, dünyanın bazı bölgelerinde çöl kumlarının geçen yüzyıla oranla iki katına çıktığını da ortaya koydu.

Ormanları Dinleyebileceğiniz Platform: tree.fm Ormanları Dinleyebileceğiniz Platform: tree.fm

"Göçü tetikliyor, güvenlik riski yaratıyor"

UNCCD Genel Direktörü İbrahim Thiaw, araştırmanın sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, meydana gelen kum fırtınalarının ülkelere sadece maddi zarar vermekle kalmayıp ayrıca göçü tetiklediğini, uluslararası ulaşımı engellediğini ve güvenlik riskleri yarattığını söyledi.

Çölleşmeyle mücadelede finansal anlamda da pek çok sorunla karşı karşıya olduklarını ifade eden Thiaw, 126 ülkeyi kapsayan bu sorunla mücadele etmek için 2016-2019 yılları arasında konuya yalnızca 15 milyar dolar bütçe ayrıldığını söyledi.