Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

Merinos AKKM/Fotoğraf: merinosakkm.com

Bursa etkinlik mekanlarının ilk durağında Merinos AKKM var. Merinos AKKM sahnesinde opera, tiyatro ve bale gösterilerinden konferans ve konserlere kadar çok kapsamlı organizasyonları ağırlıyor. Bu etkinliklerin gerçekleştiği Osman Gazi salonu, 1650 kişilik kapasiteye sahip. Merinos Parkı’nın yemyeşil doğasına bakan cephesiyle Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, 3.800 m²’lik bir alana yayılmış bulunmakta. Mekan aynı zamanda restoresi tamamlanmış Merinos Fabrikası ile bütünleşmiş durumda. Resmi açılış tarihi 6 Haziran 2010 olan Merinos AKKM içinde; Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi, Bursa Merinos Enerji Müzesi, Bursa Göç Tarihi Müzesi yer alıyor.

Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu

Kenan Doğulu Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu Sahnesinde/ Fotoğraf: Facebook

Bursa etkinlik merkezleri içinde önde gelenlerden biri de Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu. Özellikle yaz akşamlarının vazgeçilmez konser mekanlarından olan Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu, 5.000 kişilik kapasitesiyle Bursalıların hizmetinde. Osmangazi ilçesinde bulunan Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu, merkezi konumuyla da ulaşım kolaylığı sağlıyor. Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’na toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsin.

İzmir’in önemli etkinlik mekanlarından Kültürpark Açık hava Tiyatrosu, bu yaz da en sevilen sanatçıları ağırlamaya devam edecek. Yaşar, Cem Adrian, Melike Şahin, Mabel Matizve çok daha fazlası Kültürpark Açıkhava konserlerinde.

Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu

Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu/ Fotoğraf: bursa.com.tr

Bursa kültür sanat yaşamı için öncü bir mekandır, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu. Ülkemiz tiyatrosunun kilometre taşlarından sayılan mekan, devlet adamı ve oyun yazarı Ahmet Vefik Paşa tarafından 1879 yılında faaliyete geçer. 1957 Yılında ise, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu olarak yeniden hizmete başlar. Bursa Atatürk Caddesi üzerinde yer alan tiyatroya, toplu taşıma araçları ile ulaşım çok kolay.

Tayyare Kültür Merkezi

Tayyare Kültür Merkezi’nden bir görünüm/ Fotoğraf: bursa.bel.tr

Tayyare Kültür Merkezi sadece Bursa’nın değil, ülkemizin de önemli etkinlik mekanları arasında. Türk Hava Kurumu tarafından yaptırılan ve 1932 yılında hizmete açılan Tayyare Kültür Merkezi,  Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasındadır. Tayyare Kültür Merkezi’nin bir diğer önemi de Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi eserleri arasında olması. Yapı, sade güzelliğiyle görenlerin de beğenisini kazanıyor.

Günümüzde Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Tayyare Kültür Merkezi, 700 kişilik konser-gösteri, 4 sergi ve 100 kişilik toplantı salonuna sahip. Ayrıca teknik olanakları ve sanat galerileriyle de pek çok sergi, film gösterimi ve kültür sanat etkinliklerine sahne oluyor. Bursa şehir merkezinde bulunan Tayyare Kültür Merkezi’ne tüm toplu taşıma araçlarıyla ulamak mümkün.

Bursa’daki konser ve etkinliklere yer vermişken, Biletino’nun bir özelliğinden bahsetmeden geçmeyelim. Eğer bir konser organizasyonu düzenlemek istersen, Biletino yanında! Konser hazırlığı pek çok unsuru dikkate alman gereken önemli bir süreçtir. Konser mekanı sanatçı sözleşmeleri, ekipman, bütçe gibi ayrıntılarla uğraşmayı göze almalısın. Üstelik bunlar sadece başlangıç için düşünülen ayrıntılar, seyirci güvenliği, sosyal medya tanıtımları gibi daha pek çok detay seni bekliyor olacak. Konser organizasyonu hakkında merak ettiğin her şey için Biletino Akademi sayfasına göz atabilirsin.

Nazım Hikmet Kültürevi

Nazım Hikmet Kültürevi sahnesinden bir görünüm/ Fotoğraf: nilüfer.bel.tr

Nazım Hikmet Kültürevi, Bursa etkinlik mekanları içinde son yıllarda adını sıkça duyduğun bir yer. Nazım Hikmet Kültürevi 3. Nilüfer Tiyatro Festivali’nin ilk günü olan 27 Mart 2012 tarihinde hizmete başladı. Çok amaçlı salonlarının yanı sıra ülkemizin ilk şiir kütüphanesi de burada bulunuyor. Büyük şair Nazım Hikmet’in adını taşıyan kültürevi pek çok söyleşi, konferans, sergi, tiyatro gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yüzüncü Yıl Mahallesinde yer alan Nazım Hikmet Kültürevi’ne metroyla kolaylıkla gidebilirsin.

Türk ve Dünya sinemasından nostaljik filmler başta olmak üzere, bağımsız filmler, festival filmleri, izlemek istediğin filmler… Tüm bunlar için İstanbul’un en iyi 5 açık hava sineması, yazısına göz atmaya ne dersin?

Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi

Uğur Mumcu Sahnesi/ Fotoğraf: nilüfer.bel.tr

Bursa etkinlik merkezlerini tanımaya devam ediyoruz. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Basın Kültür Sarayı tarafından hizmete geçirilen Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi var sırada. Uğur Mumcu Sahnesi, gelişmiş ses-ışık düzeni ve simültane odaları ile profesyonel bir sahnedir. Mekan 298 kişilik koltuk kapasitesine sahip. Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi Ataevler mahallesinde Magazin Outlet AVM’nin içinde yer alıyor.

Jolly Joker Bursa

Jolly Joker Bursa sahnesi/ Fotoğraf: bursa.jollyjoker.com

Jolly Joker Bursa, Bursa etkinlik mekanları arasında canlı müzik sahnesiyle en çok izleyici çeken yerlerin başında geliyor. Kaliteli müziği müzik severlerle buluşturmayı ilke edinen Jolly Joker Bursa, yerli ve yabancı pek çok ünlü sanatçıyı sahnesinde ağırlıyor. Jolly Joker Bursa, yaşam merkezi Podyum Park içinde, Nilüfer’de yer alıyor.

2023 Yazı şehrinde de devam ediyor. İzmir konserleri, İstanbul konserleri, Bursa konserleri bu yaza damgasını vurmaya devam ediyor. En sevdiğin sanatçıların şehrindeki etkinliklerini Biletino’nun instagram hesabından da takip edebilirsin.

Club Inferno Bursa

Sefo Club Inferno sahnesinde konserde/ Fotoğraf: Facebook

Club Inferno, Bursa etkinlik mekanları arasında 2018 yılından beri faaliyet göstermekte. Mekan teknik ve mimari özellikleriyle, üstün teknolojiye sahip ışık ve ses sistemlerini İtalya’dan sağlamış. Bu açıdan görsel ve işitsel olarak da önem taşıyor. Club Inferno, 4.500 kişilik kapasiteye sahip. Bursalılara unutulmaz zamanlar yaşatan mekan, sahnesinde; yerli ve yabancı sanatçılara, dünyaca ünlü dj performanslarına, dans ve sahne gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

Yaz sadece deniz kıyısında değil ki! Ankara konserleri ve  İzmir konserleri2023 yazında da hız kesmeden devam ediyor. En güncel etkinlik ve konserleri Biletino’nun instagram hesabından da takip edebilirsin.

Milyon Performance Hall Bursa

Bursa'da Bir Vatandaş Yolda Bulduğu 25 Bin Lirayı Sahibine Teslim Etti! Bursa'da Bir Vatandaş Yolda Bulduğu 25 Bin Lirayı Sahibine Teslim Etti!

Milyon Performance Hall sahne/ Fotoğraf: milyonperformancehall.com

Farklı şehirlerde pek çok sahnesi bulunan Milyon Performance Hall, Bursa’da da etkinlik mekanları içinde yer alıyor. Milyon Performance Hall Bursa, 2022 yılında açılmış. Bursa’nın üniversite semti Görükle’de bulunan mekan, üniversiteli gençler başta olmak üzere, Bursalı müzik ve eğlence severleri ağırlıyor.

Podyum Sanat Mahal

Podyum Sanat Mahal sahne ve seyirci/ Fotoğraf: Facebook

Bursa etkinlik mekanlarında Podyum Sanat Mahal var sırada. Podyum Sanat Mahal 2015 yılından bu yana Bursa kültür sanat yaşamına katkı sunuyor. Görükle’de bulunan mekan, tiyatro, sinema, konser ve farklı ilgi alanlarına yönelik atölyeleriyle, 7’den 70’e her kesimden Bursalıya hitap etmekte.

Kafa Sahne

Bursa Kafa Sahne, Bursalı çocuklara, gençlere ve yetişkinlere hayata farklı bir kafadan bakma şansını veriyor. 100. Yıl Mahallesi Arena AVM içinde bulunan mekan, komedi, dram, müzikal gibi oyunları sahneliyor. Kafa Sahne de yerli ve yabancı sanatçılar, sanat severlerle bir araya geliyor. Bursa’daki Kafa Sahne etkinlik mekanı, 250 kişilik salonu, 50 kişilik oda tiyatrosuyla misafirlerini ağırlıyor.

Çeksanat Görükle Kültür Merkezi

Çeksanat Ekibi/ Fotoğraf: ceksanat.com

Çeksanat Görükle Kültür Merkezi, Çağdaş Eğitim Merkezi’nce hayata geçirilmiştir. Çeksanat Görükle Kültür Merkezi’nde tiyatro, sinema, atölye ve sergiler yer almaktadır. 270 metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren mekan, sinema salonu ve çok amaçlı salon bulunmaktadır.

Kaynak: Biletino Blog