DUYGU KURUÇAY / SAYFA16

Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Bandırma yüksek standartlı demiryolu projesi güzergâhındaki ada ve parseller için acele kamulaştırma kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 7 Mart'ta Resmi Gazete'de yer almıştı.

Buna göre, Bursa'nın Yenişehir, Osmangazi, Mudanya ve Karacabey, Balıkesir'in Bandırma, Bilecik'in de Osmaneli ilçelerindeki bazı taşınmazların Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan ve Bursa Hızlı Treni'ni 2026'da bitirmeyi planladıklarını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirtmişti. 

Temeli 2012 yılında atılan “Bursa Hızlı Tren” projesinin çalışmaları kapsamda trenin geçeceği güzergahlardan biri olan Karacabey'in Karakoca Köyü'nde kamulaştırmalar başlıyor. Karar gereği köyde 178 adet parsel kamulaşacak. Yanı sıra, Karakoca'nın Taşpınar ve Muratlı ile birleştiği Açova bölgesinde TEKNOSAB hızlı tren durağı da olacak.

Bursa'da İstinat Duvarı İş Makinasının Üzerine Devrildi! Bursa'da İstinat Duvarı İş Makinasının Üzerine Devrildi!

Devletin kamulaşma bedeli olarak ödeyeceği rakam belli olmazken, kamulaştırması biten komşu köylerde dönüm başına 600-700 bin bandında ödendiği ifade ediliyor.

Editör: TE Bilisim