Bursa’da çiftçi ürettiğini komisyonsuz tüketiciye ulaştırıyor

Bursa’nın Yenişehir Belediyesi geliştirdiği proje sayesinde çiftçinin ürettiği ürünleri komisyonsuz bir şekilde tüketiciye ulaştırıyor.

Bursa’da çiftçi ürettiğini komisyonsuz tüketiciye ulaştırıyor
banner58

Bursa’nın Yenişehir ovası ürettiği yıllık 110 bin ton sebze ve meyve ile Türkiye’nin yüzde 4,2’lik üretimini karşılıyor. Üretilen meşhur biberin büyük bölümü ihraç ediliyor. Yenişehir Belediyesi, BEBKA’dan aldığı destekle bir projeye imza attı. 5 köy kooperatifi ile birlikte çiftçinin ürününü piyasanın üstünde rakamlara alarak büyük marketlere satan Yenişehir Belediyesi, son 1 ayda ulusal marketlere yapılan satışlarda 360 ton biber sattı ve 4 milyon lira ciro elde etti. Elde edilen gelirin yüzde 4’ü de köy kooperatiflerine kaldı.

Fiyatlar günlük değişim gösterse de, ortalama sivri biber 7 lira, çarliston 9 lira, kırmızı (kapya) biber 12 lira, dolmalık biber 10 liradan satışı gerçekleştiriliyor. Geçen yıl bir ayda 650 biber ile 2,3 milyon lira ciro elde edilirken, bu yıl ilk aydan bu rakamların üzerine çıkıldı. Çiftçi ürettiği ürünü Yenişehir Halinde belediyenin hazır ettiği alana getiriyor. Burada 35 kişilik ekip biberleri özenle seçip paketliyor ve büyük marketlere yola çıkıyor. Bu paketleme aşamasında da 35 kişiye istihdam sağlanmış oluyor.

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “5 tane kooperatifimiz ile birlikte geçen yıl BEBKA destekli başlayan projemiz devam etmektedir. 2019’da göreve geldiğimizde müracaat etmiş olduğumuz ve bu yıl 3. yılı olan üç projemiz onaylandı. Bu projelerimize özel danışmanlar eşliğinde çalışarak sunduk ve bu projeleri kazanmayı hak ettik. Burada çalışan kooperatif başkanlarına çalışan işçilere, ürün getiren işçilerin Allah yardımcısı olsun. Yüzde 75, 80’i tarımla geçinen bir ilçeyiz Biz de belediye olarak üreticimizin yanında olmamız gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER