Bursa’da marketlerde denetim! Ticaret Bakanlığı harekete geçti

Ticaret Bakanlığı ekipleri; Bursa, Mersin ve Balıkesir’deki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı.

Bursa’da marketlerde denetim! Ticaret Bakanlığı harekete geçti
banner58

Bakanlığın yurt genelinde çeşitli illerde market denetimleri sürerken Bursa, Mersin ve Balıkesir’deki marketlerde yaptığı temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimlerini Anadolu Ajansı (AA) ekipleri de izledi.

Türkiye çapında denetimlerine devam eden Ticaret Bakanlığı, akaryakıttaki fiyat düzenlemeleri ve bazı mevsimsel fiyat dalgalanmalarını bahane ederek fahiş fiyat, stokçuluk ve tüketicileri aldatıcı uygulamalarda bulunanların tespiti için denetimlere hız verdi.

Bakanlık, turizm ve ticarette hareketliliğin yoğunlaştığı bu dönemde vatandaşlardan gelen şikayetleri daha sıkı takip edebilmek için sahadaki personel sayısını da artırdı.

Denetimlerde ekipler, marketlerde sebze, meyve, bakliyat, makarna, şarküteri, sıvı yağ, temizlik malzemesi gibi temel gıda ve ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları inceledi.

Ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığı, fahiş fiyat olup olmadığı, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ve önceki fiyatı gibi bilgilere bakılan denetimlerde, meyve sebzelerin menşe ve geliş fiyat bilgisi de Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildi.

Fahiş fiyat ve stokçuluğa milyonlarca lira ceza

Bursa Ticaret Müdürlüğü ekipleri de temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimi yaptı. İl Ticaret Müdürü İsmail Aslanlar, yaptığı açıklamada, vatandaşlardan gelen tüm şikayetleri tek tek değerlendirerek denetimlerle bunları sonuçlandırdıklarını belirtti.

Denetimlerin marketlerdeki temel gıda ve ihtiyaç maddeleri olmak üzere tüm ürünlerde yapıldığını, özellikle fahiş fiyat artışı üzerine yoğunlaşıldığını aktaran Aslanlar, “Raflarda fiyat etiketlerine, etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki uyumsuzluğun olup olmadığına bakıyoruz. Bununla birlikte fiyatların fahiş olup olmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ve önceki fiyat bilgilerine, meyve ve sebze reyonlarında ise ürün künyelerinin bulunup bulunmadığına bakarak Hal Kayıt Sistemi Mobil Uygulama üzerinden ürünleri sorguluyoruz. Satıştan kaçınma var mı, stokçuluk yapılıyor mu inceliyoruz.” ifadesini kullandı.

Bursa’da 1 milyon 727 bin 204 lira para cezası

İl genelinde yılın 6 ayındaki 550 işletmede 4 bin 400 ürünün denetlendiğini, toplamda 1 milyon 727 bin 204 lira para cezası verildiğini aktaran Aslanlar, “Piyasa denetimlerimiz Bursa genelinde devam etmekte olup, gerek Büyükşehir Belediyesi ve gerekse ilçe belediyeler de denetimlerini kendi görev alanlarında yaparak, denetim sürecinde tanzim etmiş oldukları aykırılıklara ait tutanaklarını müdürlüğümüze göndermekte ve gereği yapılmaktadır.” diye konuştu.

Kaynak:AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER