Japon deprem uzmanından 4 bölgeye uyarı: Birinci Bursa...

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Marmara Bölgesi'nde 4 yerde tehlikeli noktanın olduğunu belirtti. Moriwaki; Bursa, Silivri, Çanakkale adalarının güneyi ve Marmara boğazının 20 kilometre güneye gittiği noktaya dikkat çekti.

Japon deprem uzmanından 4 bölgeye uyarı: Birinci Bursa...

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi.

Uzmanlar uyarılarını sürdürürken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'nin her yerinde depremler meydana gelebileceğini belirtti.

Moriwaki, deprem bölgesinde incelemelerde bulunduğunu, Gaziantep'in ardından Kahramanmaraş'a geldiğini söyledi.

Depremlere karşı duyarlı ve dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Moriwaki, "Kaya zemin, iyi zemin bulmak lazım. İyi zeminli yerlerde iyi binalar yapılırsa tabii problem olmaz. Özellikle Akdeniz bölgesinde depremden sonra tusunami görülebileceği için deniz seviyesinden en az 3 metreden yüksekte yer yapılmalı. Şimdiden hazırlık yapmak lazım. Planlarımızı iyi yapmamız lazım." diye konuştu.

"MARMARA BÖLGESİ'NDE 4 YERDE TEHLİKELİ NOKTA VAR"

Türkiye'nin her yerinde depremler meydana gelebileceğini belirten Moriwaki, "Türkiye'nin her yerinde deprem olabilir. İzmir fay hattı da daha kırılmadı, fay hattı rahatlamadı." dedi.

Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın denizin içinde Kıbrıs'ta olabileceğini ifade ederek, "Kıbrıs tarafından kuzeyde Bingöl'de dikkatli olmak lazım. Bingöl'den sonra Kuzey Anadolu Fay Hattı Muş, Bitlis, Van'a kadar dikkatli olunmalı. Ondan sonra Marmara Bölgesi... Yani bu İstanbul'u da kapsıyor.
Marmara Bölgesi'nde 4 yerde tehlikeli nokta var. Birinci Bursa, o da fay hattını kırmadı. Ben her zaman Bursa'nın tehlikeli olduğunu söylüyorum. 200-250 senedir kırılmayan noktaları var.
İkincisi Marmara boğazının 20 kilometre güneye gittiği noktada. Bu ikisi de 7,5'e kadar gelebilir. Üçüncüsü Silivri tarafında. Ondan sonra ise Çanakkale adaların güneyi. Burada da 6,8-7,5 olarak gelebilir. Tarih vermek mümkün değil ama bana göre önce Doğu Anadolu Fay Hattı, ondan sonra diğer taraf." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER