Uludağ'da yaban hayat fotokapana yakalandı

Uludağ’da yaşam süren yaban hayvanları, Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerinin doğaya bıraktığı 2,5 ton karpuzu büyük bir keyifle yedi. Kış ortasında karpuz sürprizi yaşayan hayvanların o anları ise kurulan fotokapanlara yansıdı.

Uludağ'da yaban hayat fotokapana yakalandı
banner58

Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Uludağ’da kar nedeniyle zorlaşan yaban hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Uludağ’da yaşayan ayılar ve diğer yaban hayvanları için piyasa değeri olmayan 2 buçuk ton karpuz ormana bırakıldı. Bir halde tüccar tarafından alınmayan karpuzlar, kış gününde ayı ve diğer hayvanların keyfini yerine getirdi.

Karpuzun yanı sıra ekmek, tavuk, meyve, sebze gibi çeşitli yiyecekler de belirli aralıklarla görevliler tarafından tabiata bırakılıyor. Yaban hayvanlarının yiyeceklere ulaşıp ulaşamadığı da kurulan foto kapanlarla tespit ediliyor.


Başta ayılar olmak üzere çakal, tilki, kurt, yırtıcı kuşlar ve diğer hayvanlar da Millî Parklar Müdürlüğü çalışanları tarafından besleniyor. Atılmak üzere olan yiyecekler çöp yerine hayvanların midesine gidiyor. Görevliler kimi zaman kar motorları, araçlar, kimi zamansa yaya olarak zorlu bölgelere ulaşarak hayvanları besliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER