Bursa, Türkiye'nin en önemli tarihi şehirlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk yıllarından kalma tarihi eserler, anıtlar, camiler ve diğer turistik mekanlarla doludur. 

Tarihi yapısı, etkileyici coğrafyası ve doğa güzelliklerine ek olarak tadı damakta kalan enfes lezzetlere sahiptir. Tüm dünyada ün kazanan iskender bunlardan biridir. Bursa’da gezilecek yerler hem tarih hem de doğa bakımından zengindir. Uludağ'ın heybetli eteğinde yayılan Bursa, aynı zaman kış turizminin en bilinen adresidir. 

Bursa'da Gezilecek 5 Doğal Yer 

Bursa doğa güzellikleri ile meşhur bir şehirdir. Yeşilin her tonuna sahip Bursa özellikle doğal yerler keşfetmek isteyen gezginlerin vazgeçilmezidir. İşte Bursa’da gezilecek doğal yerler: 

ULUDAĞ:

Türkiye'nin en önemli kış turizm bölgelerinden biri olan Uludağ, doğal güzelliği ile baş döndürür. Nefes kesen manzarasına ek olarak kayak başta olmak üzere çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapar. Aralarından seçim yaparak her yaştan insanın eğlenebileceği çok çeşitli parkurlar ile özellikle orta seviye kayakçılar ve snowboardcular için uygundur. Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen Uludağ’da tesisler so derece moderndir ve çeşitli yamaçlar arasında ulaşım, tesis bünyesi tarafından sağlanır. Böylece ziyaretçiler tek tatilde farklı yerler keşfetme imkanına sahip olur.

bursa-2.jpg  

Ziyaretçilerin kendi kayak ekipmanı bulunmasa dahi gün boyunca ihtiyaç duyulan tüm ekipmanların kiralanabildiği alanlar mevcuttur. Kayak sezonu normalde Aralık ayından Mart ayının sonuna kadar sürer. Ancak Uludağ her mevsim ziyaretçilerini etkiler. 

BURSA TELEFERİK:

Dünyanın en uzun teleferiklerinden biri olan Bursa Teleferik, Uludağ'ın yamaçlarında nefes kesen bir yolculuk sunuyor. Yolculuk, dağın 8.2 kilometre yukarısını kapsar ve deniz seviyesinden 1.810 metre yükseklikteki son durağa ulaşmak yaklaşık 22 dakika sürer. 

SUUÇTU ŞELALESİ

Karadere Nehri’ndeki Suuçtu Şelalesi, yaklaşık 40 metre yükseklikten düşen sularıyla ziyaretçilerini etkiler. Şelale, bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur.  

Kış aylarında teleferik, kayakçılar ve snowboardcular tarafından yoğun ilgi ilgi görür.  Türkiye'nin en önemli kış turizm bölgelerinden biri olan Uludağ’ın bir parçası olan Bursa teleferik, Bursa’da gezilecek doğal yerler listesinde ilk sırayı alır. Bursa teleferik Uludağ'ın kayak tesislerine ulaşım için kullanılır ve doğal manzarasıyla başlı başına bir turistik cazibe merkezidir. Teleferik seyahati boyunca hafızalara kazınacak bir manzaraya şahit olan ziyaretçileri sık ormanlarla kaplı yamaçlar karşılar. Teleferik yolculuğu sırasında hem dağ manzarası hem de Bursa şehrini izlemek mümkündür. 

GÖLYAZI

Bursa’da gezilecek yerler saymakla bitmez ancak Gölyazı enfes Ulubat Gölü ve resimlere konu olan gün batımıyla mutlaka görülmesi gerekenler arasında yerini alır. Ulubat Gölü, Bursa'nın merkezinin sadece 40 kilometre batısında yer alır. Göle doğru uzanan bir yarımadanın üzerinde yer alan Gölyazı köyü, yavaş tempolu kırsal yaşamı tatmak için mükemmel bir yerdir. Göl kıyısını yürüyüş yapmak, huzurlu ortamın tadını çıkarmak ve gölde tekne turları yapmak hem yerli hem de yabancı turistlerin vazgeçilmezidir. Köy, sokaklarını çevreleyen çok sayıda eski yapıya sahiptir. 750 yıllık ünlü ve devasa çınar ağacına ev sahipliği yapar. Köyde çok sayıda Roma döneminden kalma eserler bulunur. Tarihin ve doğayla birleştiği Gölyazı Köyü, Bursa’da gezilecek doğal yerler arasında son derece popülerdir. Aynı zamanda Ulubat Gölü, göçmen kuşların geçtiği ilkbaharda kuş gözlemi için iyi bir yer olarak bilinir. 

MUDANYA

Rumların mimariden gastronomiye izlerinin bulunduğu Mudanya, doğa güzellikleri ile hayran bırakır. 

Bursa'da Gezilecek Tarihi Yerler

bursada-gezilecek-yerler.jpg

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti Bursa, tarihi ile ünlüdür. Her köşe başında ziyaretçileri etkileyecek bir cami, türbe, külliye ve çeşitli eserler bulunur. Osmanlı yanına çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmasından kültürçeşitliliği çok yüksektir. Türkiye’nin ve dünyanın her yanından gelen ziyaretçiler bekleyen Bursa’da gezilecek tarihi yerler için Bilet Dükkanı’nı ziyaret edebilirsiniz. 

ULU CAMİ

Bursa'daki Ulu Cami, şehrin merkezinde yer alır. Ulu Cami, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk günlerinden kalmadır ve 1399 yılında inşa edilmiştir. Mimari açıdan daha çok Selçuklu dönemini andırır. 20 kubbesi ve göz kamaştıran çatısıyla tanınır. Bu eşsiz camiyi yaptıran Sultan I. Beyazıt'ın 20 cami inşa etme sözü vermesi üzerine inşa edildiği, ancak daha sonra bunun yerine 20 kubbeli bir camide karar kılındığı rivayet edilir. Özellikle ince oyulmuş bir minber (minber) ve bazı karmaşık hat süslemeleri ile ziyaretçilerini etkiler. 

Bursa'da 20 Yaşındaki Genç Eyüp Can Tetik'in Acı Sonu! Bursa'da 20 Yaşındaki Genç Eyüp Can Tetik'in Acı Sonu!

YEŞİL CAMİ VE TÜRBE

Yeşil Cami Sultan I. Mehmed tarafından yaptırılmıştır ve Yeşil Türbe padişahın mezarıdır. Yeşil Cami 1422 yılında inşa edilmiştir ve Selçuklu tasarımının yerini almak üzere gelişen farklı Osmanlı mimari tarzının güzel bir örneğidir. İç duvarlar çini işlemelerle kaplanmıştır. Yeşil Mezar ayrıca hem iç hem de dış cephesinde ayrıntılı çini işlerine sahiptir.

IRGANDI KÖPRÜSÜ

Yıldırım bölgesindeki bu eski çarşılı köprü 1442 yılında inşa edilmiştir. Köprünün üzerinde bulunan çarşı ziyaretçilerde merak uyandırır. 

MURADİYE KÜLLİYESİ

Bursa,Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli isimlerinin mezarlarına ev sahipliği yapar. Osmanlı’nın sanatsal mirasına ilgi duyan herkes, renkli çini işçiliği ve karmaşık kaligrafi ile dolu, dönemin olağanüstü sanat örnekleriyle süslenmiş mezarlarını ziyaret eder. Muradiye Külliyesi, Bursa’da gezilecek tarihi yerler listesinde önemli bir yere sahiptir. Külliye içinde 12 mezar bulunur.

Editör: Meryem TORUN