HABER: MERYEM TORUN

KAMERA-FOTOĞRAF: SERHAT HALLAÇ

25 Ekim gecesi Aydın-Efeler’de Güzelhisar KYK Kız Öğrenci Yurdu’ndaki asansör kazası tüm Türkiye'yi derinden etkiledi. 15 kişilik asansöre sadece bir kişi fazla bindiği için düşmesi sonucu feci şekilde hayatını kaybeden Zeren Ertaş için düzenlenen protestolar ülke geneline yayıldı. Öğrenciler, benzer ihmallerin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yaygın olduğunu ve hala da tedbir alınmadığını söylüyor.

Mikrofonlarımızı uzattığımız Bursa Uludağ Üniversitesi KYK yurtlarında kalan öğrenciler kendilerinin de defalarca asansör arıza sebebiyle sıkıntı yaşadıklarını, asansörde mahsur kaldıklarını ve bu sebepten Zeren'in başına gelenlerin öğrenciler arasında korkuya neden olduğunu dile getiriyorlar.

"Ranzalar Sağlam Değil, Korkuyorum!"

Bursa Halime Hatun Kız Yurdu'nda kalan bir öğrenci Aydın'daki asansör kazasıyla ilgili düşüncelerini aktarırken kendilerinin de yurtta benzer şeyleri yaşadıklarını söyledi. Kaldıkları yurtta asansörlerin sık sık bozulduğunu söyleyen öğrenci: "6 tane asansörümüz var 2 tanesi bozuk. Bazen asansöre bindiğimizde ünlem işareti yanıyor. Ben de tedirgin oluyorum." dedi.

Problemin sadece asansörlerden ibaret olmadığını söylen öğrenci: "Ranzalar da sağlam değil. Benim ranzamın vidası takılmamıştı. Ben ranzanın alt tarafında yatıyorum. korkuyorum. Sonradan vidaları taktılar. Yemekler de yenilebilecek gibi değil. Ayrıca çoğunluğu dökülüyor. İsraf oluyor. Hijyen konusunda da problem yaşıyoruz. Yurt yetkilileri başta bize temizliği öğrencilerin yapacağını söyledi. Sonradan durumu düzelttiler. Yeterli olmasa da temizlik için personel ayarlandı."

Güvenlik açısından da yeterli tedbir alınmadığını dile getiren öğrenci: Yurda girişlerde dikkat edilmediğini bu yüzden kendisini güvende hissetmediğini söyledi. Şikayetlerini yurt müdürüne ilettiklerini fakat tam anlamıyla sonuç alamadıklarını ifade etti.

"Haftada 1-2 defa asansörde kalıyoruz"

Uludağ Üniversitesinde makine mühendisliği okuyan ve Emir Sultan Erkek KYK yurdunda kalan bir diğer öğrenci ise; "3 yıldır KYK'da kalıyorum. Aydın'daki olaylardan dolayı tabi ki ben de tedirginim. Ama bizim yurdumuz yeni olduğu için önlem alınmıştır diye düşünüyorum. Asansörler bizde de çok kullanıldığı için bozuluyor. Haftada 1-2 defa asansörde kalıyoruz. Düzenli olarak kontrol edilip bakım yapılmasını istiyorum.

Bursa'da Taksi Şoförünü Bıçaklayan Çocuk Serbest Kaldı Bursa'da Taksi Şoförünü Bıçaklayan Çocuk Serbest Kaldı

Bir de bu sene odalardaki kişi sayısı artırıldı. İnternet yeterli değil. İlk haftalarda hijyen problemi yaşıyorduk. Tepsilerde ve çatallarda yemek artıkları oluyordu. Bunlar ufak ufak toparlanmaya başlasa da hala devam eden problemler. Fazla bir şey istemiyoruz. Burada mütevazi bir şekilde hayatımızı devam ettirip mezun olmak istiyoruz. Bir iki gündür öğrenciler bahçelere çıkıp seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Henüz elle tutulur bir sonuç alamadık." dedi.

"Ailelerimiz bizi buraya emanet ediyor ve devlet de bizi emanet aldığını söylüyor"

Yine Halime Hatun Kız KYK Yurdunda kalan bir diş hekimliği öğrencisi kendisini güvende hissetmediğini belirterek şunları söyledi: 

"Aydın'daki olaylara çok üzüldük, çok moralimiz bozuldu. Ailelerimiz bizi buraya emanet ediyor ve devlet de bizi emanet aldığını söylüyor. Ama öyle mi? Bizim yurtta da asansörler sık sık bozuluyor. Odalarda temizlik yapılmıyor. Hijyen çok kötü. Hiçbir şey umurlarında değil.

Kendimizi yurtta güvende hissetmiyoruz. Geçen sene yurda yabancı biri girdi ve bir öğrenciyi taciz etti. Odalardaki kişi sayısı da artırıldı. Kızlar 5, erkekler ise bir odada 6 kişi kalıyor. Ben diş hekimliği okuyorum, sürekli çalışmam lazım ama odada ders çalışacak sessizliği yakalayamıyorum.

Tek düşündükleri ve umursadıkları şey yurda 10 dakika geç girip girmemem. Aylık 570 TL veriyoruz ve asla karşılığını aldığımızı düşünmüyorum."

"Odalardaki Kişi Sayısı 4'ten 6'ya Çıkarıldı"

Emir Sultan Erkek KYK yurdunda kalan başka bir öğrenci de asansör arızalarının kendi yurtlarında sık sık yaşandığını dile getirerek şunları söyledi:

"Burda da benzer problemler oluyor. Asansörde zaman zaman arızalar yaşanıyor ama genelde düzeltiyorlar. Odalardaki öğrenci sayısı 4'ten altıya çıkarıldı o problemimiz var ama yapacak bir şey yok. Bizim yurdumuz fena değil."