İklim krizi su seviyesini yükseltecek!! İstanbul ve İzmir tehdit altında

Küresel Denge Derneği’nin hazırladığı rapora göre iklim krizine bağlı olarak deniz seviyesinin yüzyılın ortasında 0.5 metre, yüzyılın sonunda ise 1 metre yükselmesiyle, Türkiye’nin kıyı şehirleri risk altına girecek.

İklim krizi su seviyesini yükseltecek!! İstanbul ve İzmir tehdit altında
banner58

Küresel Denge Derneği'nin raporuna göre, iklim krizine bağlı olarak deniz seviyesinin yüzyılın ortasında 0,5 metre, yüzyılın sonunda ise 1 metre yükselmesiyle, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin kıyı şehirleri risk altında.

Rapora göre:

  • Sadece İstanbul'da 6 milyondan fazla kişinin yaşadığı 120 km2'lik bir bölge sular altında kalacak.
  • İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı ve Ortaköy Camii gibi tarihi yapılar deniz seviyesinin yükselmesinden etkilenecek. İzmir'de Körfez, Kordon ile Alaçatı ve Sığacak gibi tatil beldeleri, ayrıca Gediz Deltası Kuş Cenneti tehdit altında.
  • İstanbul'da 16 atık su arıtma tesisinden 12'sinde, İzmir'de bulunan 20 atık su arıtma tesisinin dördünde sorun yaşanabilir.
  • Deniz suyu yeraltı sularına karışabilir. Bu, özellikle İzmir'de tarımsal üretim açısından ciddi sıkıntı yaratacak

Üç yıllık bir çalışmanın sonunda hazırlanan raporun yazarları iklim dinamiği ve ekoloji uzmanı Prof. Dr. H. Nüzhet Dalfes ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat Avcı.

Raporda İstanbul’da 6 milyon kişinin yaşadığı 120 km2’lik bir bölgenin sular altında kalacağı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı ve Ortaköy Camii gibi tarihî yapıların bu durumdan etkileneceği belirtildi. İzmir’de de Körfez, Kordon ile Alaçatı ve Sığacak gibi tatil beldelerinin yanısıra Gediz Deltası Kuş Cenneti’nin tehdit altında olduğu uyarısı yapıldı.

Raporu buradan okuyabilirsiniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER