Fransa, iPhone 12 satışını yasakladı

Fransa, aşırı elektromanyetik radyasyon seviyeleri tespit etmesi nedeniyle iPhone 12 satışlarını yasakladı.

Fransa, iPhone 12 satışını yasakladı
banner58

Fransa'nın dijital ekonomiden sorumlu bakanı Le Parisien gazetesinde Salı günü yayınlanan bir röportajda, Apple'ın eşiğin üzerindeki radyasyon seviyeleri nedeniyle Fransa'da iPhone 12 modelini satmayı bırakacağı ifade edildi.

Jean-Noel Barrot gazeteye verdiği demeçte, Fransa'nın radyasyon gözlemcisi ANFR'nin, akıllı telefonun Özgül Soğurma Oranının (SAR) yasal olarak izin verilenden biraz daha yüksek olduğunu gösteren testler yaptıktan sonra iPhone 12 satışlarını yasaklama kararını Apple'a bildirdiğini söyledi. Barrot, ABD'li şirketin 2020'den bu yana sattığı telefonla bağlantılı radyasyon sorunlarını düzeltmek için bir yazılım güncellemesinin yeterli olacağını söyledi.

Barrot, "Apple'ın iki hafta içinde yanıt vermesi bekleniyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Bunu yapmazlarsa, dolaşımdaki tüm iPhone 12'lerin geri çağrılması emrini vermeye hazırım. Kural, dijital devler de dahil olmak üzere herkes için aynı. "

Avrupa Birliği, bilimsel çalışmalara göre bazı kanser türlerinin riskini artırabilecek cep telefonlarına maruz kalmayla bağlantılı SAR değerleri için güvenlik sınırları belirlemiştir.

Fransız gözlemci artık bulgularını diğer AB üye ülkelerindeki düzenleyicilere iletecek. Barrot, "Uygulama açısından bu karar kartopu etkisi yaratabilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER