Komşu Yunanistan 16 gündür yanıyor! Sınıra dayandı

Yunanistan'ın çıkan yangın 16 gündür sürüyor. Ülkede çıkan yangınlarda, 810 kilometrekare alan yandı. Avrupa Birliği, birlik sınırları içerisindeki en büyük yangın olduğunu söyledi.

Komşu Yunanistan 16 gündür yanıyor! Sınıra dayandı
banner58

Yunanistan’da meydana gelen yangınlar 16’üncü günüde hala söndürülemedi. Günlerce şiddetli rüzgar nedeniyle söndürülemeyen ve geniş bir alana yayılan alevlere müdahale, bu kez de yoğun duman yüzünden yapılamıyor.

Yunan Devlet Televizyonu ERT'e konuşan İtfaiye Teşkilatı Basın Sözcüsü Yannis Artopios, Demirören (Sidiro) ve Yanören (Yannuli) köylerinin yakınlarındaki ormanlık alanda yangınların sürdüğünü ancak yerleşim birimlerinin tehlike altında olmadığını belirtti.

Artopios, hiç rüzgar esmediğine dikkati çekerek, bu nedenle bölgede dumanın yoğun olduğunu ifade etti.

Yoğun dumanın yol açtığı düşük görüş mesafesi, yangın söndürme uçakları ve helikopterlerin uçuşuna imkan tanımıyor.

19'u göçmen 20 Kişi Öldü

Günlerdir süren yangınlarda 19'u göçmen 20 kişi yaşamını yitirdi. Yunan basınına göre, yangınlar söndürüldükten sonra başka cansız bedenler de bulunabilir.

Ülkede başkent Atina'dan sınırlara kadar orman yangınlarından etkilenmeyen alan kalmadı. Çaresiz Atina sakinleri, ellerine aldıkları kovalarla yangını söndürmeyi denedi.

Edirne Sınırından Dumanlar Yükseliyor

Yaklaşık 16 gündür devam eden orman yangını Türkiye-Yunanistan sınır hattında ilerleyişini sürdürüyor. Rüzgarın da etkisiyle zaman zaman ürkütücü boyuta ulaşan alevler, Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı sınır köylerden de görülebiliyor.

Yangının devam ettiği bölgenin karşısında yer alan Meriç'in Küplü beldesinde, yangının büyüklüğü gözler önüne serildi.

Yangınlar nedeniyle tedirgin olduklarını belirten Küplü Beldesi Belediye Başkanı Gökmen Altay,

”Yunanistan’da iki haftadır süren yangınlar güneyden kuzeye doğru ilerleyerek çeşitli noktalarda kendini hissettirdi. Şu anda Kadıdondurma köyümüzün karşısındaki Sofulu beldesine doğru yaklaşmakta. Oradaki insanların Allah yardımcısı olsun. Bu yangının bir an önce Yunanistan hükümeti tarafından söndürülmesini biz de istiyoruz. Çünkü buradaki ormanlar bizlerin de canı ciğeri” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2023, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER