Milyonları yakından ilgilendiren emlak vergisi ilk taksit ödemelerinde süre doluyor. Emlak, Çevre, İlan ve Reklam Vergi ödemeleri için son gün yarın.

2024 yılı içerisinde 2 taksitle ödenecek olan emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart-31 Mayıs döneminde, 2. taksiti ise kasım ayı boyunca ödenebilecek.

Bilindiği üzere Türkiye'de bina, arsa ve iş yeri gibi gayrimenkulleri bulunanlar bu vergiyi ödemek zorunda. 

Geçtiğimiz yıl gayrimenkul satın alanlar, bu yıl vergisini ödemek zorunda. Bu yıl satın alınan mülkün ilk emlak vergisi ödemesi ise 2025 yılında başlayacak.

EMLAK VERGİSİ TAKSİTLERİ NASIL ÖDENİYOR?

Yeşilçam'ın Usta Oyuncusu Murat Soydan Hayatını Kaybetti! Yeşilçam'ın Usta Oyuncusu Murat Soydan Hayatını Kaybetti!

Emlak vergisi taksitleri hem nakit hem de kredi kartı ile ödenebiliyor. İster TC kimlik numarası ister sicil numarası ile vergilere ilişkin online ödemeler yapılabiliyor. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyelerden, belediyelerin internet sitelerinden ya da e-Devlet'ten de ödemelerin yapılması mümkün.

VERGİDEN MUAFİYETİ BULUNANLAR KİMLER?

Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konut sahibi emekliler ile emekli dul ve yetim aylığı alanlar emlak vergisi ödemek zorunda değil. Engelliler, gaziler ve hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler vatandaşlar da bu vergiden muaf oluyor.

Emlak Vergisi Kanunu'na göre genellikle kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların, vakıf, dernek ve sendikalara ait binaların, yabancı elçilik binalarının bu vergiden muafiyeti bulunuyor.

ÖDEMEYENLERE GECİKME ZAMMI UYGULANACAK

Emlak vergisinin her iki taksiti tek seferde ödenebiliyor. Taksitlerini zamanında ödemeyenlere para cezası veriliyor. 1 Haziran'dan itibaren verginin ilk taksitini ödemeyenlere aylık yüzde 4,5 oranında gecikme zammı uygulanacak.

Editör: Meryem TORUN