SERHAT HALLAÇ

Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri, her seçim dönemi olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oluyor. Teknolojinin hızlı gelişimiyle siyasiler de dijital dünyaya ayak uydurmaya başladı. Artık siyasi propagandalar eski usül yerine, sosyal medyadan sponsorlu reklamlar verilerek seçmen kitlelerine ulaşılıyor. Ancak yine de bazı geleneksel yöntemlerden vazgeçilmiş değil.

Çoğu şey değişse de değişmeyen tek bir şey var o da seçim şarkıları. Trend şarkıların sözleri değiştirilerek uyarlanmasıyla ortaya çıkan ve milyonların kulaklarında yer edinen unutulmaz seçim şarkıları, seçim döneminin en renkli tanıtım argümanı oldu.

Türk siyasi arenası geçmişten bugüne birbirinden iddialı seçim şarkılarına sahne oldu. Seçim otobüslerinde, meydanlarda, mitinglerde bangır bangır çalınan bu şarkılardan derlediğimiz bu 10 şarkı, unutulmazlar arasına girdi.

1. CHP / Bülent Ecevit – Karaoğlan (1973)

Dönemin önemli siyasi figürlerinden Bülent Ecevit’in ilk seçim şarkısı Karaoğlan, o zamanların seçmen kitlesi tarafından çok iyi biliniyor.

2. Adalet Partisi / Süleyman Demirel - Komüniste Kanma Zühtü (1977)

Demokrat Parti kapatıldıktan sonra kurulan ve liderliğini Süleyman Demirel'in yaptığı Adalet Partisi, bu şarkısıyla birçok partiye siyasi gönderme yapmıştı. 

3. ANAP / Turgut Özal – Arım Balım Peteğim (1983)

83 seçimlerinde Turgut Özal’ın Partisi ANAP, 'Arım Balım Peteğim' şarkısının sözlerini kendi siyasi söylemleriyle değiştirerek seçmeni coşkuya getiren bir esere imza atmıştı.

4. ANAP / Mesut Yılmaz – Hadi Bakalım Kolay Gelsin (1991)

Turgut Özal’dan sonra ANAP’ın başına geçen Mesut Yılmaz, Sezen Aksu’nun “Hadi Bakalım Kolay Gelsin” şarkısını partisine göre uyarlamıştı. 

5. Refah Partisi / Recep Tayyip Erdoğan – Tamam İnşallah (1994)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 94'te Refah Partisi’nden İstanbul Belediye Başkanı adayı olduğu ve kazandığı seçimde “Tamam İnşallah” şarkısı seçmen tarafından çok beğenilmişti. 

6. Genç Parti / Cem Uzan – Hastayız Sana Cem Uzan (2002)

2002 seçimlerinde Genç Parti ile yüzde 7 'nin üzerinde oy alarak büyük bir ivme kazanan Cem Uzan, sonrasında Türk siyasetinde yer bulamasa da meşhur sloganları ve şarkılarıyla döneme damgasını vurmuştu. 

7. MHP / Devlet Bahçeli – Devletin Başına Devlet Gelecek (2004)

2004 yerel seçimlerinde MHP tarafından hazırlanan bu şarkı Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye atfedilmişti. 

8. AK Parti / Recep Tayyip Erdoğan - Haydi Bir Daha (2011)

2011 genel seçimlerinde AK Parti’nin “Haydi Bir Daha” şarkısı seçmen kitlesi tarafından büyük ilgi görmüştü.  

9. CHP / Kemal Kıçıldaroğlu – Kılıçdaroğlu (2011)

Ve yine 2011 seçimlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, girdiği ilk seçimlerde, kendi soyismini taşıyan şarkısıyla seçmenin karşısına çıkmıştı.

10. AK Partİ / Recep Tayyip Erdoğan – Dombra (2014)

Listemizin son sırasında 41 milyon kez dinlenen ve neredeyse AK Parti ile bütünleşen Dombra şarkısına yer veriyoruz. Nogay Türklerine ait Dombıra şarkısı, Uğur Işılak tarafından yeniden yorumlandı. Şimdiye kadar bestelenenler arasında en büyük yankıyı uyandıran seçim şarkısı olmayı da başaran Dombra, yıllar geçse de seçim meydanlarında hala çalınıyor.

İşte 2024 Yılının En Etkili 100 İnsanı! İşte 2024 Yılının En Etkili 100 İnsanı!