2000 yıllık mezar odasını depo olarak kullanıyor

BURSA’NIN YENİŞEHİR İLÇESİNE BAĞLI KİRAZLIYAYLA MAHALLESİNDE BULUNAN MİLATTAN ÖNCE ROMA DÖNEMİNE AİT 2 BİN YILIK ANIT MEZAR ODASI ÇİFTÇİLER TARAFINDAN DEPO OLARAK KULLANILMASI HERKESİ ŞOK ETTİ.

2000 yıllık mezar odasını depo olarak kullanıyor

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesinde bulunan 2 bin yılık anıt mezar odası çiftçiler tarafından depo olarak kullanılıyor.

Kirazlıyayla Mahallesinde bir tarlanın ortasında bulunan içinde Roma dönemine ait kitabeler ve kabartmalar bulunan mezar odası geçtiğimiz yıllarda İznik Müze Müdürlüğü tarafından tescillendi. Mezar odası şimdi ardiye olarak kullanılıyor. Köye gelen turistler gördükleri manzara karşısında şok oldular. Mezar odasının içinde çiftçilere ait ilaçlama tankeri, sulama boruları bulunuyor. Mezar odasının içinde ısınmak için ateş yakıldığı, hatta delinerek boru takıldığı görüldü.

Roma ve Bizans dönemi tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, “Gördüğüm manzara karşısında şoke oldum. Burası 2000 yıllık bir mezar odasıdır. Bu mezar odası tescilli olmasına rağmen kimse burada tedbir almıyor. Zaten burada sürekli genişleyen maden sahası var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER