Hindistan'dan Avrupa'ya yeni ticaret rotası!! Türkiyesiz koridor olmaz!

Hindistan'ı Orta Doğu ve Avrupa'ya bağlayacak yeni ticaret koridoruna yönelik imzalanan Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru (IMEC) için uzmanlar bölgede jeostratejik konumuyla öne çıkan Türkiye'nin sürecin parçası olması gerektiğini belirtiyor.

Hindistan'dan Avrupa'ya yeni ticaret rotası!! Türkiyesiz koridor olmaz!
banner58

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen G20 liderler zirvesinde yaşanan en önemli gelişmelerden biri ABD, Hindistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderlerinin açıkladığı Hindistan'ı Ortadoğu ve Avrupa'ya bağlayacak yeni ticaret yolu girişimi olmuştu.

Erdoğan: Türkiyesiz Koridor Olmaz 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazar günü Yeni Delhi dönüşünde bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, "Türkiyesiz bir koridor olmaz. Türkiye, önemli bir üretim ve ticaret üssü. Doğudan batıya trafik için en uygun hat Türkiye üzerinden geçmek durumunda" ifadeleriyle projeye itirazını dile getirdi.

Türkiye'nin dışarda bırakıldığı, "Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru" isimli proje, Hindistan'ın Mumbai limanından kalkan gemilerin Dubai'ye yanaşmasını, buradan da demiryoluyla Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail rotasını takip ederek Akdeniz üzerinden Avrupa'ya bir nakliye rotası oluşturulmasını öngörüyor.

"PROJENİN YAPISAL SORUNLARI VAR TÜRKİYE OLMADAN BU İŞ OLMAZ"

Türkiye olmadan bu projenin yürütülemeyeceğini belirten Prof. Uysal, projenin yapısal sorunları olduğunu ve Hindistan, Umman Körfezi, Arap Yarımadası, Akdeniz ve Avrupa olarak denizyolu-karayolu, denizyolu-karayolu şeklinde bu projenin başarılı olmayacağını söyledi.

Uysal gerekçelerini madde madde sıraladı:

Türkiye olmadan bu proje boş (East-Med ve İslam ordusu gibi).
Projenin ciddi yapısal sorunu var:
Hindistan'ın Çin gibi üretim kapasitesi yok.
Çin zaten aldı başını gitti ve çalışıyor.
Projenin finansmanı meselesi
Fiziki olarak imkansız gibi
Kara -> deniz -> kara -> deniz-> kara geçişi gerekiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2023, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER