Son güneş patlaması, olağanüstü şiddetteki bir jeomanyetik fırtınayla sonuçlandı ve Kuzey Işıkları'nın sıradışı görüntülerini Avrupa'nın birçok bölgesinde ortaya çıkardı. NASA ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından duyurulan bu olay, Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların dünyanın manyetik alanıyla etkileşime geçmesi sonucu meydana gelen Kuzey Işıkları'nın Çekya ve Romanya gibi ülkelerde görünmesine neden oldu.

yalova.jpeg

Kuzey Işıkları, göz alıcı renklerle gökyüzünü süsleyen doğa olaylarından biridir. Bu olayda, manyetik fırtına sonucu oluşan yüklü parçacıkların atmosferle etkileşimiyle yüksek enlemlerde (Kuzey Kutbu'na yakın bölgelerde) ortaya çıkar. Ancak son güneş patlamasıyla birlikte Kuzey Işıkları, nadir olarak daha alçak enlemlerde, hatta Balkanlar'a kadar inerek gözlemlendi.

romanya.jpeg

Güneş yüzeyindeki şiddetli jeomanyetik fırtına, ABD'deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından tespit edildi. Bu fırtına, Çarşamba gününden bu yana devam eden patlamaların bugün zirve yapmasıyla daha da güçlendi. Jeomanyetik fırtınanın cep telefonu ağlarına, internete, GPS uydularına ve elektrik hatlarına zarar verebileceği uyarısı yapıldı.

Gemlik'teki duvar çökmesine savcılık soruşturması Gemlik'teki duvar çökmesine savcılık soruşturması

trabzon.webp

Kuzey Işıkları Trabzon'da da görüldü


Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan Kuzey Işıkları (Aurora Borealis), Trabzon'un Ortahisar ilçesinde güzel görüntü oluşturdu.

Güneş'te yaşanan bu şiddetli patlamalar, 19 yıl aradan sonra ilk defa gerçekleşti. "Jeomanyetik fırtına" olarak da bilinen bu patlamaların pek çok zarara neden olabileceği belirtildi. Özellikle elektronik iletişim ve altyapı sistemlerinde aksamalara yol açabilecek olan bu olayın, dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

hava1.webp

Türkiye'nin de Kuzey Işıkları'nın etkisi altına girmesi bekleniyor. Bu olağanüstü doğa olayı, gökyüzünü renkli danslarla süsleyerek insanları büyülemeye devam edecek gibi görünüyor.

Editör: Meryem TORUN