Bursa'da Contitech İşçilerinden ‘Keyfi İşten Çıkarma’ Eylemi! Bursa'da Contitech İşçilerinden ‘Keyfi İşten Çıkarma’ Eylemi!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Alinur Aktaş, 3.5 milyon yeni yeşil alan kazandıracakları şehri tematik parklarla donatacaklarını söyledi.

34109_MTY1ZjQwMj_5

Bunlardan biri olan Hamitler Botanik Parkı’nın ise şehre bir park kazandırmanın yanında çok daha büyük anlamlar taşıyan bir proje olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, Hamitler bölgesindeki alanın 90’lı yılların ortasından bu yana düzenli katı atık depolama sahası olarak kullanıldığını hatırlattı. Çevresindeki 13 mahallede yaklaşık 400 bin nüfusun yaşadığını anlatan Başkan Aktaş,

“Çöp depolaması tamamlanan 150 bin metrekarelik kısmında çalışmalarına başladığımız alanın tamamını bir botanik parkı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Hamitler’de bulunan düzenli katı atık depolama tesisimizi botanik parka dönüştürürken, şehrin atıklarını bertaraf etmek üzere hazırladığımız projede gerçek bir dönüşümü daha hayata geçiriyoruz. Bursa olarak günde 3 bin 500 ton katı atık üretiyoruz. Son teknolojiler kullanılarak hazırlanan, modern şehirciliği ve çevre hassasiyetlerini en üst düzeyde içerisinde barındıran ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisini’ şehrimize kazandırıyoruz” diye konuştu.

34109_MTY1ZjQwMj_4

100 bin hanenin elektriği karşılanacak

Yer seçiminden projelendirilmesine kadar tamamen bilimsel yöntemlerin kullanıldığını söyleyen Başkan Aktaş, “Atıkları çöp olarak değil bir hammadde olarak değerlendiren, kapalı sistemde koku başta olmak üzere çevreye herhangi bir olumsuzluk yaşatmayan tesisimizle günde 2 bin 500 ton atığın bertarafı sağlanacak. Yılda 100 bin hanenin enerji tüketimine denk gelen elektrik üreteceğiz. Tüm engellemelere rağmen Çevre Yolu’nu da bizatihi öncesinde yaparak mahalleleri şuanda sıkıntılı olduğu konudan da kurtarmış olacağız. Bu tesisin bir örneği ‘Doğu Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ olarak İnegöl Yeniyörük’de faaliyetini sürdürüyor. Ayrıca parklarımızı afet durumlarında kullanılmak üzere deprem parkı altyapısına kavuşturuyoruz. Şehrimizin dört bir yanında milyonlarca metrekare park projelerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

34109_MTY1ZjQwMj_2