Eksper Raporları Artık E-Devlet Üzerinden Görüntülenebilecek! Eksper Raporları Artık E-Devlet Üzerinden Görüntülenebilecek!

Halk TV'de yer alan habere göre, seyahatin ardından havalimanlarından çıkabilmek çoğu zaman bir eziyete dönüşebiliyor. Havalimanlarında görülen sorunların başında ise valiz ve bavulların tesliminde yaşanıyor.

Valizlerini teslim almakta sorun yaşayan Yazar Ceren Özcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tüketicilere bu konuda tazminat alabileceklerini açıkladı. Özcan, “Geç gelen valizimiz için 30 bin TL tazminatı nasıl aldık?” ifadelerini içeren bir paylaşımla bunun detaylarını açıkladı.

Özcan, “Bunu herkes bilsin isterim, bir gün lazım olabilir” ifadeleriyle başına gelenleri anlattı:

“3 GÜN SONRA ULAŞABİLDİK”

Önce başımıza gelen olayı kısaca anlatayım. Geçen ay İsveç aktarmalı İzlanda’ya giderken valizlerimiz gelmedi. Havaalanındaki kayıp bagaj ofisine gittik. (Size verilen bagaj etiketlerini bu yüzden kesinlikle atmayın) Bağlantılı uçuş olmasına rağmen bir sebepten dolayı bagajlarımızın İsveç havaalanında kaldığını söylendi ve valizlerimize 3 gün sonra ulaşabildik.

"ÖDEME ONAYLANDI"

Bu süre içerisinde yaptığımız zorunlu harcamaların fişlerini sakladık ve havayolu şirketine tazminat için elimizdeki belgelerle (uçuş numarası, bagaj etiketinin ve harcama fişleri faturalarının ekran görüntüleri) başvuru yaptık. Her havayolu şirketinde bu uygulama geçerli. Başvuruyu uçuştan sonraki 21 gün içerinde yapmanız gerekiyor. Ertesi gün havayolundan cevap geldi ve 30 bin TL tutarındaki ödeme onaylandı.

“9 SAATTEN FAZLA SÜREN RÖTARLARDA TAZMİNAT TALEP EDEBİLİYORSUNUZ”

"Kişisel bakım, giyim, çamaşır, şarj aleti gibi harcamalarınızı masraf olarak talep edebiliyorsunuz. Benzer bir durum uçuş rötarları için de geçerli. 9 saatten fazla süren rötarlarda havayolu şirketinden tazminat talep edebiliyorsunuz. Airhelp gibi tazminat almanızı kolaylaştıran uygulamalar var. Ama bence önce havayolu şirketine başvuru yapın. Çünkü uygulama aracılığı ile alacağınız tazminatta komisyon payı olduğu için kesinti oluyor. Havayolu şirketinden daha yüksek bir ödeme alabilirsiniz. Red cevabı gelirse bu uygulamalarla sonuna kadar hakkınız arayın derim çünkü mutlaka bir geri dönüşü oluyor"

Editör: Meryem TORUN