Açık bir günde dışarı çıktığımızda, güneşin ultraviyole ışığı vücudumuzun stresi azaltan ve ruh halini iyileştiren endorfin üretmesini tetikler. UV ışınları ayrıca cildimize D vitamini üretmesini söyler. Ve sabah güneşine baktığımızda, vücudumuz gündüz olduğunu anlar ve uyku-uyanıklık döngümüzü buna göre ayarlar. Bu, bazı insanları güneş kremini atlamaya teşvik etmek için yeterli olabilir, gerçekten de dermatologlar, hastalarının genellikle bu faydaları kaçıracaklarından endişe ettiklerini söylüyor.

D vitamini endişesi

Newport Beach, California'daki Hoag Memorial Hospital Presbyterian'da dermatolojik onkoloji ve dermatoloji direktörü olan Dr. Steven Q. Wang, "Bu, insanların zihnindeki en büyük engellerden biri: D vitamini alamayacaklarından korktukları için güneş kremi kullanmamaları gerektiği fikri" dedi. Son zamanlarda yapılan anketler bu korkuyu yansıtıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde binden fazla yetişkinle yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 11'i güneş kremi sürmenin doğrudan güneşe maruz kalmaktan daha zararlı olduğunu düşündüklerini söyledi. Başka bir ankette ise katılımcıların yüzde 15'i D vitamini almanın tek yolunun güneşe maruz kalmak olduğunu düşündüklerini belirtti.

Yaz aylarında mantar enfeksiyonlarına dikkat! Yaz aylarında mantar enfeksiyonlarına dikkat!

Ancak güneş kremi aynı zamanda ölümcül olabilen cilt kanserine karşı da en iyi silahımız. Güneşin UV ışınları cilt hücrelerinizdeki DNA'ya zarar verir ve bu hasar zamanla artabilir. DNA kendini her onardığında, kansere dönüşen bir mutasyon geliştirme ihtimali var. Dokuz uzmana gerçekten her gün güneş kremi kullanmanız gerekip gerekmediğini ve güneş ışığının potansiyel faydalarının risklerinden daha ağır basıp basmadığını sorduk. Hepsi de korunmasız güneşe maruz kalmanın güvenli bir miktarı olmadığını ve her gün 30 veya daha fazla SPF değerine sahip geniş spektrumlu güneş kremi kullanmanız gerektiğini söyledi. 

Editör: Meryem TORUN