CHP Genel Kurultayında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk turda Özgür Özel'den az oy aldıktan sonra çekileceği gündeme gelmiş ancak daha sonra çekilmemiş ve ikinci tura gitmişti. İkinci turda ağır bir yenilgi alan Kılıçdaroğlu, 13 yıllık CHP Genel Başkanlığı'nı kaybetmişti.

Çekilme ile çekilmeme kararı sürecinde bir isim dikkatleri üzerine çekti. İmambakır Üküş. Sosyal medyaya yansıyan bir görüntü gündem oldu. Görüntülerde bir kişinin çekileceği açıklanan Kemal Kılıçdaroğlu'na bağırması ve yönlendirmesi dikkat çekiyor. Bu ismin daha sonra İmambakır Üküş olduğu iddia edildi. Peki İmambakır Üküş kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? CHP'deki görevi nedir?

İMAMBAKIR ÜKÜŞ KİMDİR, ASLEN NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

İmambakır Üküş, gazeteci ve yazardır. Şu an İstanbul Gerçeği Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni olup aynı gazetenin yazarlarından biridir. Milletvekili veya CHP içerisinde aktif bir görevi olmamasına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığını yapmıştır.

NE OLMUŞTU?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk tur oylamada mağlup olduğu sırada yarıştan çekilme düşüncesine kapıldığı bir anda, İmambakır Üküş'ün müdahale ederek bu kararın değişmesine neden olduğu iddia edilmektedir. Kılıçdaroğlu'nun danışmanlarından biri olduğu öne sürülen Üküş, "Sakın geri adım atmayın, biz müsaade etmiyoruz" diyerek ikinci tur oylamaya katılmasını baskıladığı iddia ediliyor.

Editör: TE Bilisim