İran'da Reisi'nin helikopter kazasında ölmesi nedeniyle gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi seçimin ikinci turuna, ilk turu önde bitiren Mesud Pezeşkiyan ve Said Celili'nin katılacağını açıkladı. İkinci tur seçimleri 5 Temmuz Cuma günü yapılacak.

Seçim Merkezinin açıkladığı son verilere göre 62 milyon kişinin oy kullanma hakkı olduğu seçimlerde sayılan oylar 19 milyonu geçmişti. Oyların yaklaşık yüzde 43,5'ini alan reformist aday Mesud Pezeşkiyan yarışı önde götürdü, yakın rakibi muhafazakar Said Celili yüzde 37,7 oyla ikinci sırada kaldı.

Devlete ait Tasnim Haber Ajansına göre seçime katılım oranı yüzde 40 civarındaydı. Bu sonuç resmi kaynaklarla da doğrulanırsa, 1979 İslam devriminden bu yana İran'daki cumhurbaşkanlığı yarışındaki en düşük katılım oranı olacak.

Söylemleriyle farklılaşan Mesud Pezeşkiyan avatanjlı

Yarışan dört cumhurbaşkanı adayı arasında olan Mesud Pezeşkiyan, kampanya sürecindeki söylemleri ile diğer isimlerden farklılaştı.

Almanya'daki Kentin Adı, Pop Yıldızı Taylor Swift İçin Değiştirildi Almanya'daki Kentin Adı, Pop Yıldızı Taylor Swift İçin Değiştirildi

Reformcu kanatta yer alan eski sağlık bakanı Mesud Pezeşkiyan, kadınlara karşı katı başörtü kurallarını dayatan ahlak polisinin eylemlerinin "ahlaksız" olduğuna yönelik açıklaması ile dikkat çekmişti. Pezeşkiyan bu dayatma için, “Eğer belli kıyafetleri giymek günahsa, bu nedenle kadınlara yapılanlar 100 kat daha büyük bir günah. Bir kimseye giyiminden dolayı baskı yapma izni verildiği dinin hiçbir yerinde yazmıyor” demişti.

Kaynak: BBC Türkçe