İspanya Başbakanı Pedro Sánchez pazartesi günü yaptığı açıklamada, “İspanya hükümetinin başında daha da güçlü bir şekilde devam etmeye karar verdim." ifadelerini kullandı. 

Sánchez, eşi Begoña Gómez'in yolsuzlukla suçlanması sonrası çarşamba günü, geleceğini düşünmek için beş gün izin aldığını duyurmuştu. 

Papua Yeni Gine’de Toprak Kaymasında Toprak Altında Kalanların Sayısı 2 Bini Geçti! Papua Yeni Gine’de Toprak Kaymasında Toprak Altında Kalanların Sayısı 2 Bini Geçti!

Sánchez'in istifa etme olasılığı, ülke genelinde geniş çaplı protesto gösterilerine neden oldu. En büyük miting geçtiğimiz hafta sonu destekçileri tarafından partisinin genel merkezi önünde düzenlendi.

Sağcı partiler hedef gösteriyordu

İspanya'da sağcı muhalefet partileri, açılan soruşturmanın ardından Sánchez'e yönelik saldırılarını artırmıştı.

Sánchez, muhafazakar Halk Partisi'nin (PP) lideri Alberto Núñez Feijóo ve aşırı sağ Vox partisinin lideri Santiago Abascal başta olmak üzere siyasi rakiplerini "aşırı sağcı bir dijital galaksi ve Manos Limpias ile işbirliği yapmakla" suçlamıştı.

Muhalefet partileriyse, Sánchez'i "alaycı manevralar, melodram ve takıntı" yapmakla suçlamıştı.

PP lideri Feijóo, Cumartesi günü yaptığı açıklamada,“Sánchez'e merkezi olarak odaklanan biz vatandaşlar olmamalıyız; Sánchez vatandaşlara odaklanmalı. Bay Sánchez, sorun İspanya'nın başbakanı olmanın buna değip değmeyeceği değil. Sorun İspanya'nın sizin gibi bir başbakanı hak edip etmediğidir" demişti.

Vox partisiyse, Sánchez'in hâlâ istifa etmemiş olmasının "demokratik bir anomali" olduğunu ve "eşi bu kadar ciddi iddialarla karşı karşıyayken Sánchez'in başbakanlığa nasıl devam edebildiğini Avrupa'nın kendisine sorduğunu" söyledi.

'Durup düşünmem lazım' demişti

Sánchez, geçtiğimiz hafta danışmanları olmaksızın yazdığı anlaşılan kamuya açık mektubunda, “Artık bu noktaya geldiğimize göre, kendime oldukça meşru bir şekilde şu soruyu soruyorum: Her şeye değer mi? Gerçekten bilmiyorum. Durup düşünmem lazım" demişti.

Haftanın geri kalanında kendisine ait kamu görevlerini iptal ettiğini ve görevinden istifa etmeyi düşündüğünü duyuran Sánchez, siyasi muhalifler ve sağcı medya tarafından kendisine ve eşine karşı gerçekleştirilen temelsiz "taciz ve zorbalık operasyonu" sonrasında kendisini pozisyonunu değerlendirmeye mecbur hissettiğini söylemişti.

Madrid mahkemesi Sánchez'in eşi Begoña Gómez hakkında "nüfuzunu kötüye kullanma ve yolsuzluk iddiası nedeniyle" soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Editör: Meryem TORUN