(MERYEM TORUN)

Türkiye’de ideolojik ayrılıkların doğurduğu kamplaşma ve çatışmalar ne kadar fazla olsa da insanlar arasında birbirlerinin yaşayış biçimlerine tahammül ve paydaş değerler üzerinden kapsayıcı bir dil oluşturma da bir o kadar gelişmiş durumda.

Türkiye’de birbirine zıt denebilecek kültürlerin birarada yaşama alışkanlıklarını ortaya çıkarma hedefi taşıyan Kızılcık Şerbeti dizisi, halk arasında büyük bir ayırım ve kamplaşma olmadığı gerçeğinden hareket ederek çok başarılı bir sonuç ortaya koydu.

"Çocuklara Tahammül Edemiyorum" "Çocuklara Tahammül Edemiyorum"

Genel olarak Türk  televizyon dizilerinde gerçeklikten uzak, hayattan kopuk karakterin olması ya da çok küçük bir üst segment azınlığın konu edinilmesi izleyiciler tarafından daha gerçek ve bizden hikayaleri aratır oldu.

TÜRK DİZİLERİNİN KLİŞE KONUSU: AİLE İLİŞKİLERİ

Türkiye için çok önemli olan aile kavramı, hemen her dizide bolca işlenir. Ailenin kutsallığı, aile için yaşanan dramlar ve entrikalar dizilerin ana konusudur. Diğer olaylar, ana konunun etrafında döner. Ama bazen öyle aileler ve karakterler yaratılır ki 'nerede var böyle bir aile' dedirtir insana.

Kızılcık Şerbeti tam da bu noktada Türk toplum yapısını oluşturan muhafazakar ve seküler değer çatışmalarını 'aile' ve 'ilişkiler' üzerinden anlatmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Ve Kızılcık Şerbeti'nin en büyük başarısı da belki de ülkemizin dinamiklerini oluşturan muhafazakar ve seküler aile yapısını ilk kez bu denli kalıplarından sıyrılarak aktarabilmesi.

NURSEMA SADECE DİZİ KARAKTERİ OLARAK KALMADI

Dizinin baş karakteri Nursema'nın güçlü muhafazakar kadın imajı, 2000'ler Türkiye'sinde kendini daha yüksek sesle gösteren İslami feminizmin yansımalarını taşıyor. Nursema bir dizi karakteri olarak planlansa da gittikçe milyonları temsil eden bir konuma geldi.

Fatihle Doğa'nın evliliği belki de her akraba grubunun biraraya geldiğinde kulak arkasında dedikodusu yapılan o tanıdık ailevi 'skandallar' olarak hepimizin tecrübe ettiği bir durumdur.

Sözün özü zengin oğlan-fakir kız ve plaza dizileri şöyle dursun, insanlar hayata daha gerçek bir pencereden bakmak istiyor ve o yüzden Kızılcık Şerbeti'ne teveccüh gösteriyor.

Editör: TE Bilisim