Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli First Abu Dhabi Bank, Türkiye'nin en büyük dördüncü özel bankası olan Yapı Kredi'nin yüzde 61,2'lik hissesini satın almak üzere. Reuters'ın haberine göre görüşmelerde kayda değer bir ilerleme kaydedildi.

Reuters'a konuşan ve görüşmeler gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, detayların birkaç aydır müzakere edildiğini söylediler. 

Haberin ortaya çıkmasının ardından Yapı Kredi hisseleri İstanbul'da %6,7'ye kadar yükselirken, Koç Holding %3,7 artış gösterdi. FAB hisseleri ise yatay seyretti.

Kaynaklardan biri, Türk holdingi Koç'un Yapı Kredi'deki hisseleri için yaklaşık 8,5 milyar dolar istediğini ve FAB'ın yaklaşık 7,5 milyar dolar teklif ettiğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin varlık bakımından en büyük bankası olan FAB ve Koç Grubu yorum yapmayı reddetti.

Koç Finansal Hizmetler Yapı Kredi'nin %40,95'ine, Koç Holding ise %20,22'sine sahip.

Okullarda Karne Heyecanı! Okullarda Karne Heyecanı!

KOÇ HOLDİNG YALANLAMIŞTI

Satışa ilişkin görüşmeler yapıldığı yaklaşık 1,5 ay önce Bloomberg tarafından da belirtilmiş ancak o dönem amuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yapan Koç Holding, iddiaları yalanlamıştı. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran ayında Körfez bölgesini ziyaretinin ardından FAB Türkiye’deki varlıklarla ilgilenen son BAE’li banka oldu. Daha önce Dubai Islamic Bank, TOM Group’tan yüzde 20 hisse alacağını açıklamıştı.

Dubai merkezli Emirates NBD 2019’da Denizbank’ı 2,8 milyar dolara satın almıştı. Suudi ve Kuveytli bankalar Türkiye’de uzun süredir bulunuyor. Suudi Arabistan’ın en büyük bankası National Commercial Bank Türkiye Finans Katılım Bankası’nın 2007’de 1,08 milyar dolara satın almıştı. Kuwait Finance House ise 1989’da Türkiye’de tamamına sahip olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı kurmuştu.

Editör: Meryem TORUN