Araştırmalar, Covid'e karşı onay verilmiş aşıların hastaneye yatışları ve ölümleri kontrol altına almakta birincil rol oynadığını gösteriyor. Bu aşılar olmasaydı, pandeminin doğurduğu sağlık krizinden etkilenen insan sayısı çok daha yüksek olurdu.

Hamas Lideri Haniye, Türkiye'ye Geliyor Hamas Lideri Haniye, Türkiye'ye Geliyor

Kamu sağlık kurumları, aşıların yol açtığı ciddi yan etkilerin nadir olduğunu bildiriyor.

Dr. Ballalai, "Zaman içinde doz sayısı arttıkça, aşıların güvenliğinden daha fazla emin oluyoruz" diyor.

Son iki yılda, ilaçlara onay veren kurumlar ve halk sağlığı kurumları, aşılama sonrası olası yan etkilerle ilgili her bir vakayı izlemek ve araştırmak için büyük çaba sarf etti. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) "ciddi yan etkilerin çok nadir görüldüğüne" dikkat çekiyor.

Aşı sonrası en yaygın rahatsızlıklar arasında şunlar sıralanıyor:

  • Aşı yapılan yerde ağrı
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Vücut ağrısı
  • Ateş
  • Kendini iyi hissetmeme veya hasta hissetme

Sağlık kurumu, "bu yan etkilerin çoğunun hafif olduğunu ve bir haftadan kısa sürdüğünü" belirtiyor.

Peki ciddi yan etkiler oldu mu? Son rakamlar ne gösteriyor? Bu tür istatistiklerin en güncel kaydı ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanıyor.

CDC'ye göre, şu ana kadar bilinen en ciddi yan etki vakalarının oransal sayıları şöyle:

  • Anafilaksi (aşı sonrası ciddi alerjik reaksiyon): uygulanan bir milyon doz başına 5 vaka
  • Janssen aşısına bağlı tromboz: uygulanan bir milyon doz başına 4 vaka
  • Janssen aşısına bağlı Guillain-Barré sendromu: resmi rakam yok, ancak bu aşı ile aşılanan 50 yaş üstü erkeklerde, Pfizer dozlarını alanlara kıyasla vakalarda "küçük bir artış" söz konusu (Bu sendrom, kas güçsüzlüğü, refleks kaybı, uyuşma ve karıncalanmaya sebep olabilen ve geçici felç hali yaratabilen bir nörolojik hastalıktır)
  • Pfizer aşısı alan gençlerde miyokardit ve perikardit (kalp iltihabı): 12-15 yaş arası: uygulanan milyon doz başına 70,7 vaka; 16-17 yaş arası: uygulanan milyon doz başına 105,9 vaka; 18-24 yaş arası: uygulanan milyon doz başına 52,4 vaka.

aşı

CDC, "tedavi gören miyokardit veya perikardit hastalarının çoğunun ilaç ve dinlenme tedavisine iyi yanıt verdiğini ve kendilerini hızla daha iyi hissettiklerini" bildiriyor.

Rapor şu tespiti yapıyor:

"Çok sayıda çalışma ve güvenlik izleme sistemlerinden elde edilen verilerin incelenmesi aşıların güvenli olduğunu göstermeye devam ediyor".

Ölümler söz konusu olduğunda, ABD'deki kayıtlar, 7 Aralık 2022 tarihine kadar ülkede uygulanan 657 milyon dozdan 17.800'ünün (toplamın %0,0027'si) aşılamadan sonra tespit edildiğini gösteriyor (aşı bunun doğrudan nedeni olarak tanımlanmamış olsa da).

Tüm bu vakaların tıbbi kayıtların ve otopsilerin analizi yoluyla incelenmesi sonucunda Janssen aşısının kullanımıyla ilişkili sadece 9 ölüm tespit edilmiştir.

Dr. Ballalai hiçbir ilaç, aşı ya da prosedürün risksiz olmadığını vurguluyor.

"Tüm bu rakamlar, aşı etkinliğinin, nadir görülen sorunlardan çok daha ağır bastığını gösteriyor" diyor.