Selden en fazla etkilenen Libya'nın Derne şehrinde, halk sağlığını tehdit eden gelişmeler yaşanırken Cumartesi gününe kadar sağlık merkezlerine 150 ishal vakası geldiği, bunların kirli içme suyundan kaynaklandığı belirtildi. Hastalıklarla Mücadele Merkezi, selden etkilenen bölgelerde en az 1 yıllık olağanüstü hâl ilan edilmesi çağrısında bulundu.

BBC'den Anna Foster, Derne izlenimlerini anlatırken “Ceset kokusuyla dolu enkaz yığınına dönüşen kent” diyor. Foster'ın ifadelerinde öne çıkanlar tüyler ürpetici:

Derne’ye en yakın köprülerden biri tamamen yıkılmış halde. Halk köprünün bir ucundan bakıp, fotoğraflar çekiyor.

Şehrin bazı kesimlerindeki ceset kokusunu tarif etmek imkansız. Burun deliklerinizi dolduruyor. Kokunun bir kısmı kanalizasyondan, bir kısmını tespit etmek daha zor.

Biraz daha ilerleyince, askerler her bir araca maske dağıtmaya başlıyor. Şoför ve her bir yolcuya. Ters yöne ilerleyen araçlarda herkeste maske var. Kısa bir süre sonra da neden olduğunu anlıyorsunuz.

Kalın beton bloklardan yapılmış duvarlar yıkılmış. Kökleri havada kalan sağlam ağaçlar yerden kopmuş. Geriye kalan her şeyse yok olmuş.

Burada sadece binlerce kişi denize sürüklenmedi. Evleri, sahip oldukları her şey, yaşamları da. İnsanlık, Derne’nin bu kısmından tamamen temizlenmiş gibi.

Sağ kurtulanlar içinse burada yaşam sonsuza dek değişti.

Editör: TE Bilisim