Karacabey’de yaşayan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Karacabey açıklarında batan gemiyle ilgili, bölgede görüştüğü balıkçılardan ve denizci arkadaşlarından aldığı bilgileri paylaştı. Tüydeş, bazı soru işaretlerine dikkat çekti.

Alper Tüydeş’in açıklamaları şöyle:

Bugün yaşadığım şehir olduğu için Marmara’da batan gemiyle ilgili bölgede olan arama ekipleri ve balıkçı arkadaşlarımla görüştüm. Kıyıya bu kadar yakınken neden kimse gidememiş diye de sordum elbette. Gemide gece 01.00’den itibaren terslikler başlamış. Rotasında doğuya doğru giderken önce yönünü kuzeye çeviriyor sonra ise tam tersi güneye yani Karacabey Kurşunlu kıyılarına doğru yöneliyor. Bu yöneliş esnasında sorunu kendi kendilerine gidermeye çalıştıkları düşünülüyor. Muhtemelen sabaha kadar kurtarmaya uğraşmışlar. SOS sinyalini sabah 06.30 civarı veriyorlar. SOS sinyalinden sonra 7-10 dk içinde komple battığı söyleniyor. İlk kurtarma ekibi yarım saat sonra olay yerine geldiğinde geminin sadece dubaları görünüyormuş su üstünde. Bölgedeki balıkçılar da neden mürettebatın daha önce yardım istemediklerini sorguluyordu. Büyük balıkçı tekneleri o mesafeden gidip onları alabilirdi diyenler vardı. Bunun yanında kıyıya vuran yanmış halatlar, can yelekleri ve can simitlerinin fotoğraflarını gördüm. Ve hepsinin üstünde Batuhan A yazıyordu. Çok farklı teoriler var. Gemide bir patlama veya yangın çıkmış olması da değerlendiriliyordu. Yani gemi yardım sinyalini ilk anda değil son çare veriyor ve maalesef gemi yardım gelene kadar batıyor.

Ünlü ilahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti! Ünlü ilahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti!

Bölgedeki balıkçılar gemideki mazot pompalarından kaynaklı bir patlama veya başka bir sebeple yangın çıkmış olmasına da ihtimal veriyordu. 

Denizci bir arkadaşımdan gelen teknik bilgileri ve bazı paylaşımlar da şöyle: Aşağıdaki fotoğrafta geminin izlediği rota görünüyor. Bir anda önce kuzeye sonra tam tersi kıyıya yöneldiği gözüküyor. Arkadaşımın yorumu 'Sanki geri dönmeyi düşünmüşler ya da makina arızalandiği için zikzak olan yerde bir duraklama sürüklenme var' diyor. Denizcilikle ilgili bir sayfa da yardım sinyalinin de mürettebattan değil gemideki otomatik sistemden gittiğini söylemiş. Yani acil durumlar içinde gemilerde bulunan SART EPİRB cihazı batışın 1.5 metresinde otomatik olarak yardım sinyali gönderiyor. konumu sahil güvenliğe bildiren sistemin de bu olduğu belirtiliyor. Arkadaşımın son olarak yorumu 'Büyük ihtimal yük ıslanınca ağır geldi. Materyal yorgunluktan taşıyamayıp kırılma açılma gibi durum var. Ambarıda tulum ambar, bölmeli olmadığı için 15 dk da batmış olmalı.

Editör: Cüneyt ALKIŞ