Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'ndan gelen bilgilere göre, kamu kurumlarında çalışan personelin işe gidip gelmesinde kullanılan servisler yerine, tasarruf sağlamak amacıyla ekonomik olmayan hatlarda servisler kaldırılacak ve bu hatlarda çalışanlara toplu taşıma kartı verilecek.

Gerekçe: Artan Servis Kiralama Giderleri

Mersin'de Okul Müdürü ve Oğlunun Darp Ettiği Yaşlı Adamlar Aylar Sonra Öldü! Mersin'de Okul Müdürü ve Oğlunun Darp Ettiği Yaşlı Adamlar Aylar Sonra Öldü!

Kamu kurum ve kuruluşlarının personel servisi kiralama giderlerinde son yıllarda önemli bir artış yaşanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, 2024'ün ilk üç ayında personel servisi kiralama giderleri geçen yıla göre yaklaşık 3 kat artarak 998,6 milyon liraya ulaştı. Bu durum, kamu bütçesinde önemli bir yük oluşturuyor.

Uygulama Büyükşehirlerde Başlayacak

Toplu taşıma kartı uygulamasının ilk etapta büyükşehirlerde hayata geçirilmesi planlanıyor. Günlük bir gidiş bir geliş esas alınarak aylık toplu taşıma kartı verilmesi, servis taşımacılığına göre daha ekonomik bir çözüm olarak görülüyor.

Editör: Meryem TORUN