İran Cumhurbaşkanı adayı olan Mesud Pezeşkiyan hakkında aramalar yapılıyor. 

Mesud Pezeşkiyan Kimdir?

Mesud Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954'te Mahabad'da İranlı Azeri Türkü bir baba ve İranlı Kürt bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1973 yılında diplomasını alarak zorunlu askerlik görevini yapmak üzere Zabol'a taşındı. Bu dönemde tıpla ilgilenmeye başladı. 1976 yılında Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi'ne girmeyi başarmış ve 1986 yılında tıp eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede fizyoloji hocası olarak çalışmaya başlamış ve 1991 yılında genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır. Daha sonra İran Tıp Bilimleri Üniversitesi'nden kalp cerrahisi alanında uzmanlık diploması almıştır.

Hanımağa Lakaplı Güniz Akkuş Kimdir? Hanımağa Lakaplı Güniz Akkuş Kimdir?

Iranda Secim Anketinde Pe 986 2

Tıp alanındaki başarıları ve çalışmaları sayesinde 1994-2000 yılları arasında Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi rektörü olarak görev yapmıştır. Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi (2001-2005) yönetimine sağlık bakanı olarak görev yaptı. Pezeşkiyan, 4 dönem meclise seçildi. 2016-2020 yılları arasında birinci başkan yardımcılığı da yaptı. Şu anda İran'ın kuzeyindeki bu prestijli üniversitenin akademik kadrosunda yer alıyor.

Mesut Pezeşkiyan, jinekolog olan merhum eşiyle evlenmiş ve birlikte dört çocukları olmuştur. Ancak, 1994 yılında eşi ve bir çocuğu bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Mesut Pezeşkiyan, eşinin ölümünden sonra yeniden evlenmemiştir. Şu anda iki oğlu ve bir kızı bulunmaktadır. Çocukları, kimya, fizik ve elektrik gibi alanlarda eğitim almışlardır.

Editör: Cüneyt ALKIŞ