2024'te uygulanacak asgari ücretin belli olmasıyla devam eden toplu iş sözleşme görüşmeleri hızlandı. Son olarak Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk – Metal Sendikası görüştü. Ancak görüşmeden anlaşma çıkmadı.

Toplu sözleşme görüşmeleri MESS üyesi 235 şirketin 450’yi aşan işyerini kapsıyor. Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçilerin örgütlü olduğu TÜRK METAL, Birleşik Metal – İş ve ÖZÇELİK – İŞ Sendikası arasında eylül ayında başlayan toplu sözleşme görüşemlerinde yılın son toplantısı da yapıldı. MESS teklifi revize etse de anlaşma çıkmadı.

Türk Metal Sendikası yaptığı açıklamada;

Hafta Sonu Yağışla Birlikte Sıcaklıklar 8 Derece Birden Düşecek! Hafta Sonu Yağışla Birlikte Sıcaklıklar 8 Derece Birden Düşecek!

"İşveren temsilcisi MESS, İstanbul'da 29 Aralık'ta gerçekleştirdiğimiz toplantıda; 1 Eylül 2023'ten geçerli olmak üzere saat ücretlerine 1. 6 ay için daha önce yaptığı % 35 zam teklifini % 50' ye; yine 1 Eylül 2023' ten geçerli olmak üzere sosyal haklara ilk yıl için daha önce yaptığı % 65 lik zam teklifini ise %80' e çıkardığını tarafımıza iletmiştir.

Ayrıca MESS,  tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasını kaldırmak başta olmak üzere, kazanılmış haklarımızı geriye götürecek tekliflerinin hepsini yinelemiş, masada tutmaya devam etmiştir.

Heyetimiz gerek kazanılmış haklarımızı geriye götürmek isteyen işveren talepleri, gerekse yapılan zam tekliflerinin kabul edilemez olması sebebi ile görüşmeyi sonlandırarak masadan kalkmıştır.

Başta siz değerli Türk Metalli metal emekçileri olmak üzere, tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Editör: Cüneyt ALKIŞ