Bursa iş, eğitim ve spor dünyasının önde gelen isimlerinden Yüksek İnşaat Mühendisi Deniz Dalgıç, Mudanya Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) aday adaylığını resmen açıkladı. Atatürkçü ve cumhuriyetçi bir aileden gelen, başarılı akademik ve sporcu kimliğiyle tanınan Deniz Dalgıç, Mudanya’yı daha yaşanabilir ve gelişmiş bir kent haline getirme hedefiyle yola çıktı.

Topluma daha fazla hizmet ve Mudanya’ya vefa borcunu ödeme arzusuyla siyasete atıldığını açıklayan Deniz Dalgıç, Mudanya’yı “marka kent” yapmak için aday olduğunu belirterek, ilçenin sorunlarını çözmek için kapsamlı bir yol haritası hazırladığını söyledi.

Bursa'da Taksiciye Saldırı! Bursa'da Taksiciye Saldırı!

"Mudanya'nın bir cazibe merkezi haline gelmesi için, değişimi inşa etmek için bir dönüm noktasındayız ve bu fırsatı kaçırmayacağız" diyen Deniz dalgıç, Mudanya'nın zengin doğal ve kültürel değerlerini kullanarak, turizm, sanat ve gastronomi alanlarında öne çıkan bir şehir haline getirmeyi hedefliyor.

Mudanya’nın Türkiye’nin incisi olduğunun altını çizen Dalgıç, “İlçemizde afet riski taşıyan yapı stokunu hızla dönüştürecek, altyapı ve trafik sorunlarını çözecek, tarım ve turizmi geliştirerek, Mudanya’yı layık olduğu yere getireceğiz” dedi.

GELİR SEVİYESİNİ ARTIRACAK PROJELER

Halkın huzur, esenlik ve mutluluğunu sağlamanın belediye başkanının görevlerinin arasında yer aldığına dikkat çeken CHP Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı Deniz Dalgıç, öncelikli hedeflerinin Mudanya’nın gelir seviyesini artırmak olduğunu dile getirdi.

Mudanya’yı, Bursa’nın gözdesi ve Marmara Bölgesi’nin en önemli merkezlerinden biri haline getireceklerini vurgulayan Deniz Dalgıç, “Turizmde, tarımda, ticaret ve hizmet alanlarında, doğru politikalar ile Mudanya’nın geleceğini tasarlayacağız” diye konuştu.

Mudanya’nın tarım potansiyelini kullanarak, marka tarım ürünleriyle gıda turizmi oluşturmayı planladıklarını kaydeden Dalgıç, şunları söyledi: “Mudanya 45 km’lik kıyı şeridine sahip harika bir sahil şehri. Zeytin, üzüm ve meşhur siyah incir gibi tarım ürünlerimiz var. Ancak bunların potansiyelini tam olarak kullanamıyoruz. Mudanya’nın ayrıca tarihi, arkeolojik bölgeleri ve koruma altındaki alanları var. Bu nedenle, Mudanya’nın daha fazla geliştirilebileceğine inanıyorum. Mudanya’nın İzmir’in Urla’sı gibi, İtalya’nın Toskana Vadisi gibi bir turistik cazibe merkezi haline gelmesi için hiçbir eksiğimiz yok.”

KÜLTÜR VE SANAT KENTİ OLACAK

Mudanya’nın değerlerini korumak ve geliştirmek için çalışacaklarını söyleyen Deniz Dalgıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlçemizdeki koruma bölgelerini ele almamız gerekiyor. Çok özel yapılarımız var. Bunları ortaya çıkarıp, buraları birer sanat merkezi ve kültürel alanlar haline getirebiliriz. Mudanya’da festivaller, konferanslar düzenleyebiliriz. Bunları başarabilirsek Mudanya sanat turizminde de bir cazibe merkezi olacaktır. Mudanya’mızda oluşacak bu hareketlilik esnafımıza da önemli katkılar sağlayacaktır.”

Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ne de dikkat çeken Dalgıç, “Mudanya Mütarekesi’ni çok önemsiyorum çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin tanındığı ilk belge olarak görüyorum. Atatürk’e, Cumhuriyete ve demokrasiye olan inancımızdan dolayı her yıl Anıtkabir'e ziyarette bulunuyoruz. Mudanya Mütarekesi de Türkiye'nin temellerinin atıldığı bir belge. Bunun önemini halka daha iyi anlatmamız, Mudanya Mütareke Evi'nin ziyaretçi çekmesi için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor. Mudanya Mütareke Evi'ni dünyanın dört bir yanından insanların ziyaret ettiği bir merkez haline getireceğiz” dedi.

DÖNÜŞÜM İÇİN CESUR YÖNTEMLER

Dalgıç, afet riski taşıyan yapı stokunun hızla dönüştürülmesi için en cesur yöntemleri kullanacaklarını söyledi. Uzmanlığı ve eğitimi ile Mudanya'yı güvenli bir şehir haline getireceklerini belirten Dalgıç, “Mudanya’daki afet riski taşıyan yapıların envanterini hiç zaman kaybetmeden çıkartıp, bunu dönüştürmek için yola çıkmamız lazım. Mudanya'nın nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan orta ve orta yaş üstü insanların, kendi imkanlarıyla bu riskli yapıları dönüştürmeleri zor görünüyor. Gelir seviyesini artırmak ve riskli yapıları dönüştürmek amacıyla bütüncül projeler geliştirmemiz gerekli. Mudanya'nın gastronomi, sanat ve deniz turizmi gibi potansiyelleri var. Bu potansiyelleri kullanarak yatırımcı çekeceğiz. Yatırımcıya, riskli yapıları dönüştürürken yanındaki riskli yapıları da dönüştürmesini teklif edeceğiz. Böylece bu sorunun önemli bir kısmını çözeceğiz. Halkımızın gelir seviyesini yükseltmek de bu projenin bir parçası. Halkımızın gelir seviyesi yükseldiğinde, riskli yapıları dönüştürmek için daha fazla kaynak ayırabilecekler" dedi.

Mudanya’nın otopark, yol, trafik gibi sorunlarını çözmek amacıyla da projeler geliştireceklerini vurgulayan CHP Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı Deniz Dalgıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Halkımızın yaşam kalitesini artırmak ve Mudanya'yı daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çaba göstereceğiz. Bunun için de eski sporculuk deneyimimden kaynaklanan takım çalışmasına inançla, sivil toplum örgütleri, muhtarlar ve diğer paydaşlarla birlikte hareket ederek Mudanya’yı birlikte kalkındıracağız. Bu süreçte herkesin fikrini alarak, bütüncül bir yaklaşımla Mudanya'yı daha iyi bir yer haline getireceğiz.”

Editör: Cüneyt ALKIŞ