MERYEM TORUN

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, seçimlere 1 ay kala projelerini açıkladı. Yoğun katılımla gerçekleşen programa, CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Programın açılışında konuşan Bursa İl Başkanı Nihat Yesiltaş, lansmanı Bursa Akademik Odalar Birliği'ndeki küçük salon yerine daha büyük salonda yapmak istediklerini ama salon vermedikleini ifade etti. Yeşiltaş, "Programı bu küçük salonda yaptığımız için üzgünüm. Ama pogram için Büyükşehir'den Merinos AKKM'yi hangi gün istediysek dolu diyerek vermediler" dedi.

Daha sonra sahneye çıkan CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, projelerini ve vizyonunu 5G üzerinden açıkladı. Bozbey,"Bursa'da 5G zamanı. Gelişen, Güçlendiren, Güvenli, Geçinen, Gülümseyen Bursa için hazırız" dedi.

Bozbey'in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bursa'da plan yok, trafik berbat, evler depreme dayanıksız, esnaf perişan. Mega projelerimiz var diyorlar. Bursa'nın sokağa atılacak parası yok, boş lafa da karnımız tok."

"Aynı şehirde yer alan ilçelerin gelişmişliği bu kadar farklı olmamalı. Nilüfer en gelişmiş 8. ilçeyken Büyükorhan 815'nci. Biz geldiğimizde dağ ilçelerimizi, Osmangazi'yi, Yıldırım'ı da Nilüfer gibi yapacağız."

BOZBEY'İN METRO PROJELERİ

Bursa’nın en büyük sorunlarının başında ulaşım geldiğini anlatan Bozbey,

“Hedefimiz, Bursa’da herkesin yürüme mesafesinde toplu taşımaya ulaşabilmesi olacak. Hafif raylı sistemden sonra nihayet Bursa’mız bizim dönemimizde metro ile tanışacak.

18 kilometrelik M1 hattıyla Hamitler’den Paşaçiftliği’ne, 14 Kilometrelik M2 hattıyla Paşaçiftliği’nden Otosansit’e, 5 kilometrelik M3 hattıyla Şehir Hastanesi’nden Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ne, 10 kilometrelik M4 hattıyla Uludağ Üniversite’sinden Kayapa Sanayi Bölgesi’ne, Metro çalışmalarımızı başlatacağız.

Tramvay Hatlarımızı da çoğaltacağız. 10 kilometrelik T5 hattıyla Sırameşeler’den Arabayatağı Depo’ya, 15 kilometrelik T6 hattıyla, Çalı’dan Yunuseli’ne, 2 kilometrelik T7 hattıyla Veysel Karani’den SGK’ya (T1 bağlantı), 1,3 kilometrelik T8 hattıyla da Yunus Emre’den 152 Evler’e kadar ulaşım sağlayacağız. Ayrıca; 3 kilometrelik T9 hattıyla Güzelyalı’dan Burgaz’a, 4,5 kilometrelik T10 hattıyla Terminal’den (T2 Bağlantı) Demirtaş’a, 4,5 kilometrelik T11 hattıyla İnegöl’den Alanyurt’a, 7 kilometrelik T12 hattıyla Mustafakemalpaşa Otogarından Tatkavaklı’ya kadar raylı sistem önerilerimizle tüm Bursa’mızı demir ağlarla öreceğiz.

Arabayatağı-Mimarsinan, Altıparmak-Millet Hastanesi, Arapşükrü-Tophane, ve Emirsultan-Teleferik arasında 4 adet Füniküler hattı planlıyoruz. İhtiyacı olan yerlere de otoparklar yapacağız” dedi.

Metrobüs ve deniz ulaşımı sözü

Geçit’ten başlayarak Mudanya’da son bulacak olan Metrobüs hattıyla ise Bursalıların denize kavuşmasını kolaylaştıracaklarının altını çizen Bozbey, “Ayrıca; 30 kilometrelik Yeni Kuzey Bulvarı ile 21 kilometrelik Güney Bulvarı çalışmalarını başlatacağız. Mudanya-Armutlu arasında ve Mudanya-Karacabey-Kurşunlu arasında körfez içi deniz ulaşımını başlatacağız” ifadelerine yer verdi.

Bursa'da Bayram namazında fenalaşan kişi hayatını kaybetti Bursa'da Bayram namazında fenalaşan kişi hayatını kaybetti

"Şehrin bir çok noktasında çocuklar ve gençler için sadece onlara özel Çocuk ve Genç Parkları oluşturacağız. Yüksek öğrenim kız öğrenci yurtları, engelli bireyler için sosyal aktivite merkezi ve alzheimer yaşlı bakım evleri inşa edeceğiz. Otizmli bireyler için gündüz bakım ve aile danışma merkezi inşa edeceğiz. Çocuklarımız için güvenli bisiklet yolları yapacağız. Görükle'yi şehir merkezine bağlayacak bisiklet yolunu yapacağız."

ÇİFTÇİ VE HAYCANCIYA DESTEK

Kentimizdeki et açığını gidermek için küçük baş hayvan besicisini maddi olarak destekleyeceğiz. Çiftimize, mazot gübre ve tohum desteği vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ve emeklilerimize içinde 2 bin lira olan Halkkart vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza çocuklarının okulda yemek yemesi için kantin kart vereceğiz.

Bursa sosyal belediyecilikle tanışarak hak ettiği huzura kavuşacak. Bursa develt Bale ve Operasının inşasını yapacağız. Hala Bursa'nın çoğu Uludağ'a gidemiyor. Bunun için gerekli adımları atacağız. Bursa'nın kaplıcalarını yeni bir planlamayla ulusal ve uluslararası sağlık konglerine ev sahipliği yaparak sağlık turizmini geliştireceğiz."

IMG20240229153428

Bozbey'den sonra sahneye çıkan CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise mevcut Belediye Başkanı alinur Aktaş'a, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yüklendi.

Özgür Özel, Bursa'daki mega projelerinin Alinur Aktaş'ı gönderip Mustafa Bozbey'i getirmek olduğunu açıkladı.

Gündeme dair açıklamalarda da bulunan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekliye seyyanen zam için ‘Bütçe yetmiyor’ sözlerine tepki gösteren Özel “Gel bir Emekli Kartı çıkartalım. Önce 10 bin lira yatıralım, çünkü bu para 10 bin lira eksik. ‘Para yok. Bunun için 1.4 trilyon lazım’ diyor, bir kere yanlış hesap. En düşük emekli maaşını 17 bin iki liraya çıkarmak için 720 milyar lazım. Ya 750 milyar bulamıyorsunuz, sadece 2024’te vazgeçilecek vergi miktarı 657 milyar lira. En düşük emeklinin parasını asgari ücrete tamamlayalım diyorum. Cumhurbaşkanı para yok diyor. Sadece 2024 yılında firmaların 657 milyar lira vergisiden vazgeçilmiş. Saray 1 dakikada 23 bin lira harcıyor. Emeklinin parası işte burada" dedi.

Sinan Ateş'le ilgili de konuşan Özel, "Sinan Ateş'i anmadan olmaz. Biz Sinan Ateş'le farklı görüşlerin insanıydık ama iki kız babası bir babayı Ankara'nın orta yerinde katlettiler. Sinan Ateş Bursalı. Sinan Ateş'in emaneti herkesin emanetiydi. O günden beri takip ediyoruz davayı. Karanlık ittifak, bir parti sonuna kadar bu işin içinde diye hesap sormuyor. Biz bu hesabı soracağız."