Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 1 yıldır yürüttüğü soruşturma tamamlandı. İddianamede 39 kişi, dolandırıldıkları gerekçesi ile yer aldı. 22 sanıklı dosyada suçlanan polislikten atılan Onur Apaydın ile İlker Oflu, örgüt lideri olmakla suçlanıyor. İ

stanbul Barosu’na üye avukat Şahin Baran, Hacı İsrafil Sağlam, Dr. Refik Ersin Eroğlu, Mesut Taşkın ve Erol Tutmuş haklarında dava açılan isimler arasında. İddianamede, Onur Apaydın’ın sevgilisi Nihal Candan’ın ise suç örgütünün kasası olduğu kaydedildi. Sanıklardan, polis memuru Ahmed Yasin Çevik’in Apaydın’ın çantasını taşıdığı kaydedildi.

‘MAFYAYA GİRİŞ VAR ÇIKIŞ YOK’

Sanıklar, ‘sazan sarmalı’ adı verilen yöntemle çok sayıda kişiyi ucuz araç satışı vaadi ile dolandırmakla suçlanıyor. İddianamede, örgütün, dolandırıcılık eylemleri yanı sıra çok sayıda darp ve silahla yaralama eylemini de gerçekleştirdiği kaydedildi. ''Mafyaya giriş var ancak çıkış yok'' ilkesinin uygulandığı kaydedilen iddianamede, bu yöndeki birçok olaya ilişkin ifadeye de yer verildi.

Bursa'da Sıcak Operasyonlar...2 Ayda 400 Kişi Yakalandı! Bursa'da Sıcak Operasyonlar...2 Ayda 400 Kişi Yakalandı!

onur-apaydin-nihal-candan.jpg
Onur Apaydın ve Nihal Candan.

ELİNDEN SİLAHLA YARALADILAR

Örgüte yönelik ayrıntılı bilgiler veren Ahmet Faruk Mercan "Alt kademedeki örgüt üyesi ayrılmak istediğinde sahip olduğu sırlar sebebi ile ayrılamaz ya da itaatsizlik yapamaz. Bu noktada ayrılmak isteyen ya da itaatsizlik yapan örgüt üyesine 'dekor yapma’ olarak tabir edilen darp etme, yaralama dayak atma şeklindeki zorlamalar uygulanır. Dekor yapma sırasında yapılan tüm eylemler videoya çekilir” dedi. Mercan, kendisinin de, örgütten ayrılmaya çalıştığı süreçte cezalandırıldığını Yapmış olduğum itaatsizlik sebebi ile beni cezalandırılacaklarını söylediler Fatih Vezneciler’de bir otoparka götürdüler. Burada Selçuk Soylu, Erol Tutmuş ve Gökhan Arslan vardı. Erol Tutmuş yanında bulunan silahı sol elimle baş parmak ile işaret parmağım arasına ateşledi” dedi.

ISLATIP-ISLATIP KEMERLE DÖVDÜLER

Menajerlik yapan Ebubekir Güzeller ise, Nihal Candan’a yönelik açılan bir Instagram hesabı ile ilgili kendisinin sorumlu tutulduğunu belirterek “Onur Apaydın’ın benimle görüşmek istediği söylendi. Esenyurt’taki bir adrese gittim. Evde Onur ve beraberinde bulunan 2 kişi vardı. Onur, bana yönelik ‘Bekir 5 dakikan var. Kurduğun hesabı kaldırıyorsun. Bu hesapları sen açıyorsun’ dedi. Anladığım kadarı ile benden şüphelenmişti.

Durumu anlatmaya çalıştım benim asla böyle bir şey yapmayacağımı söyledim. Konuşmaya fırsat vermeden elinin tersiyle bana tokat attı. Hemen ardından yanında bulunan adamları olduğunu anladığım ilk defa gördüğüm 2 şahıs beni döverek yatak odasına götürdü üstümdeki kıyafeti çıkardılar beni banyoya soktular ve ısladılar. Isladıktan sonra tekrar yatak odasına getirdiler kemerle beni darp etmeye başladılar. 2 saat boyunca beni darp ettiler. Çığlık atıyordum" dedi.

İLÇE NÜFUS MÜDÜRÜ DOLANDIRILDI

İddianamede, dolandırılan kişilerin anlatımlarına da yer verildi. Sarıkamış İlçe Nüfus Müdürü olduğunu Özkan Yıldız’ın da dolandırılan kişiler arasında yer aldığı dosyada mobilya mağazası sahibi Ömer Kırmızıtaş 7.5 milyon TL, Mimar Sinan Damgacı 4.5 milyon TL, Nesim Aktaş 4 milyon 750 bin TL, Ramazan Aktaş 4 milyon 750 bin TL, Yusuf İncesu 4 milyon TL dolandırıldığını ifade etti.

Kaynak: Halk Tv