(HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin birçok şehrinden okullarda öğrencilere "Şamata karışık aromalı şekerleme" adında uyuşturucu madde satıldığına dair haberler geliyordu.

Erzurum’daki bir velinin whatsapp grubunda yaptığı ‘okullarda şeker diye uyuşturucu dağıtılıylor’ şeklindeki paylaşımın kısa sürede tüm Türkiye’ye yayıldığı iddia ediliyor.

Çok sayıda velinin/öğretmenin, bu şamata şeker adındaki uyuşturucu maddenin satıldığı haberini özellikle WhatsApp olmak üzere sosyal medya üzerinden paylaşması sonrası emniyet müdürlükleri harekete geçti.

Bursa'da Müşteri Tartıştığı Taksi Şoförünü Boynundan Bıçakladı! Bursa'da Müşteri Tartıştığı Taksi Şoförünü Boynundan Bıçakladı!

Sosyal medya paylaşımlarındaki,  “İlkokul çocuklarına bile "şamata" adında, şeker görünümünde uyuşturucu vermeye çalışan şerefsizler kol geziyormuş... Resmini göstererek uyarınız çocuklarınızı...!" ve Velilere gönderilen mesajda, "Merhaba arkadaşlar bu resimlerde gördüğünüz şeker şeklinde uyuşturucu polis velimiz paylaştı. Okul önlerinde satıyorlarmış büyük küçük çocuklarımızı uyaralım lütfen!!!!!!!!"  iddialarının üzerine giden Eskişehir,Isparta, Antalya ve Bursa emniyeti "Şamata karışık aromalı şekerleme" isminde bir maddenin Türkiye’nin herhangi bir ilinde yakalamasının olmadığı ve haberlerin gerçeği yansıtmadığı bilgisine ulaştı.

Edinilen bilgiye, son günlerde özellikle velilerin bulunduğu bir sosyal mesajlaşma grubunda yapılan bir paylaşımda, bir ilkokulda çocuklara seyyar satıcı kılığındaki kişi tarafından uyuşturucu madde verildiği ve 4 gündür polisin teyakkuzda olduğuna dair paylaşımlar yapıldığı belirlendi. Konuyla ilgili olarak Eskişehir Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı. Bahse konu paylaşımdaki iddiaların asılsız olduğunu duyuran Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, Eskişehir sınırları içerisinde bahse konu paylaşımda yer alan isimde herhangi bir okul bulunmadığını belirterek vatandaşların bu tür paylaşımlara itibar etmemesini rica etti.

Haberi Yayanlara Halkı Yanıltmaktan İşlem Başlatılacak!

Bu gelişmeler üzerine bazı il emniyet müdürlükleri, “Bu asılsız haberleri yayan/paylaşanlarla ilgili Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma (TCK m.217) suçundan adli işlem başlatılacağı” bildirildi.