Normalleşme süreci nasıl işleyecek? İşte merak edilenler..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirilen Kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, ülke genelinde 1 Mart itibari ile kademeli bir şekilde normalleşmeye geçileceğini ve bu sürecin, illerdeki vaka sayılarına bağlı olarak yürütüleceğini söylemişti. Peki normalleşme süreci nasıl işleyecek? İllerde hangi kriterler göz önüne alınacak? İşte merak edilenler….

Normalleşme süreci nasıl işleyecek? İşte merak edilenler..
banner58

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konu ile ilgili 1 Mart’tan sonra illere göre kademeli normalleşmenin başlayacağını duyurmuştu. Bakan Koca illere göre vaka tablolarını da paylaşmaya başladı. Normalleşme sürecinde göz önüne alınacak kriterler 4 gruba ayrılacak.

4 GRUBA AYRILACAK

Yerinde karar dönemi kapsamında iller, verilere göre 4 gruba ayrılacak. 100 binde 10’un altında vaka görülen iller düşük riskli. 11-35 arası vaka olan iller orta riskli, 36-100 arası vaka olan iller yüksek riskli 100’ün üstünde vaka görülen iller ise çok yüksek riskli kategoride yer alacak. Verilere göre, illerdeki kısıtlamalar azaltılacak veya artırılacak.

1-HASTANELERDEKİ YOĞUN BAKIM VE DOLULUK ORANLARIŞehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranına bakılacak.

2. İLLERDEKİ VAKA SAYISI

İllerin 100 bin kişide görülen vaka sayıları dikkate alınacak.

3. İLLERDE YAPILAN TEST SAYILARI

İllerde koronavirüs testi yapılan kişi sayısı kararlarda belirleyici olacak.

4. SALGININ 10 GÜNLÜK SEYRİ

Salgının son 10-14 günlük zaman dilimindeki seyri göz önünde bulundurulacak.

5. İLLERDEKİ AŞILAMA ORANLARI

Yaş ve demografik durum çerçevesinde şehirde kaç kişinin aşılandığı da kriterler arasında.

RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Restoranların kaç kişiye hizmet verebileceği, söz konusu kriterler göz önüne alınarak belirlenecek. Bununla birlikte restoran girişlerinde HES kodu sisteminin de uygulanması bekleniyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Kademeli normalleşme kapsamında ilk adımın atılması beklenen yüz yüze eğitim için karar, illerdeki salgın düzeyine göre verilecek.

SOKAK KISITLAMALARI

Sokağa çıkma kısıtlamaları da salgının seyrine göre il bazında kademeli olarak kaldırılacak. Normalleşme yönündeki kararlar sonrası vaka sayılarında artış görülürse yeniden kısıtlamaya gidilecek. 

Bursa'da ise veriler ortalamanın altında seyrediyor. Bursa ile ilgili gelişmelerin ve normalleşme yolundaki verilerin İl Sağlık Müdürlüğünün verileri ile Valilik ve ilçe Kaymakamlıkları  tarafından değerlendirilip paylaşılması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER