Türkiye'nin büyük çoğunluğu düzenli olarak oruç tutuyor

“Sayılarla Türkiye'de İnanç ve Dindarlık" raporuna göre, Türkiye'de yaşayan her dört vatandaştan 3'ü Ramazan ayında düzenli olarak oruç tutuyor. Cinsiyete göre oruç tutma sıklıklarına bakıldığında ise kadınlar öne çıkıyor.

Türkiye'nin büyük çoğunluğu düzenli olarak oruç tutuyor

HABER MERKEZİ / SAYFA16

Marmara Üniversitesi’nden Dr. Zübeyir Nişancı yürütücülüğünde, Ibn Haldun Üniversitesi’nden Dr. Önder Küçükural danışmanlığında ve Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsü’nden (IIIT) Muhammed H. Alboğa koordinatörlüğünde gerçekleşen “Sayılarla Türkiye'de İnanç ve Dindarlık" raporu, ülkemizdeki önemli konularla ilgili bulgular sunuyor.

Bunlardan biri de oruç konusu.

Ramazan ayında oruç tutma sıklığını gösteren Grafik 20'den anlaşıldığı üzere, Türkiye'de yaşayan her dört vatandaştan 3'ü Ramazan ayında düzenli olarak oruç tutmaktadır. Bu bağlamda katılımcıların %75'i Ramazan ayında "sık sık" ve "her zaman" oruç tuttuğunu belirtmiştir. Buna karşılık, "hiçbir zaman" oruç tutmadığını veya "nadiren" oruç tuttuğunu belirten katılımcıların oranı %16'dır. Ara sıra tutanlar ise yüzde 9.

KADINLAR DAHA ÇOK ORUÇ TUTUYOR

Cinsiyete göre Ramazan ayında oruç tutma sıklıklarına bakıldığında ise, Türkiye’de kadınlar, erkeklere kıyasla daha düzenli bir şekilde oruç tutmaktadır. Ramazan ayında kadınların %77’si “sık sık” veya “her zaman” oruç tuttuklarını ifade ederken bu oran erkekler arasında %74 olarak gerçekleşmiştir.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2023, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER