Çalışma Bakanı'ndan ilginç mesai saatleri çıkışı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, katıldığı 'Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma' konulu panelde önemli açıklamalar yaptı.

Çalışma Bakanı'ndan ilginç mesai saatleri çıkışı

Bakan Bilgin, panelde önemli açıklamalar yaptı.

Birçok ülkede çalışma saatlerinin düşürülmesine yönelik çalışmaların olduğunu vurgulayan Bakan Bilgin, “Günlük 8 saat çalışmayı biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünüp eleştirebiliriz. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu konuda pilot uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Önümüzdeki 25 yıl sonra 6 saat ya da daha az fiili çalışma gibi durumlar devreye girecek. Bunlar kaçınılmaz. Teknoloji fiziki emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekandan bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olacak. O halde bu değişimler meydana geliyor ama yeni sorunlar ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Uzaktan çalışma konusuna da değinen Bilgin, "Buna geçilebilmesi için 25 yıl sonrasının ön görüldüğünü hatırlatan Bilgin, “2018’den sonra zorunlu olarak pandemiyle birlikte bunların birçoğunu denemek durumunda kaldık. Dolayısıyla deneyince gördük ki aslında hem kamuda hem özel sektörde bu yeni çalışma ilişkilerinin devreye girmesi mümkünmüş ve gerekliymiş. Buraya nasıl geldiğimize bakmamız lazım” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER